افزایش بهره وری در بازیافت ضایعات آهن بهترین راه حل برای مقابله با چین در بازار قراضه آهن

افزایش بهره وری در بازیافت ضایعات آهن بهترین راه حل برای مقابله با چین در بازار قراضه آهن

سیاست چین در واردات ضایعات آهن

چین به دنبال تصمیم خود مبنی بر متوقف کردن واردات ضایعات آهن از آمریکا ، در حال ایجاد مشکللات جدیدی برای بازار بازیافت ضایعات ایالات متحده است. اکنون با تشدید یک جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین ، صنعت بازیافت می تواند با چالش های بیشتری روبرو شود.

این راه حل ممکن است الزاما ناشی از تغییر ناگهانی در هسته داخلی دولت چین یا تغییر در سیاست تجارت ایالات متحده آمریکا نباشد.در واقع راه حل واقعی ممکن است از یک گروه دیگر باشند: مصرف کنندگان آمریکایی.

ما به جای اینکه به صادرات ضایعات آهن به چین اعتماد کنیم ، باید نرخ بازیافت ضایعات فلزی را افزایش دهیم که این امر نه تنها به صنعت بازیافت کمک اقتصادی خواهد کرد بلکه برای محیط زیست ما نیز بسیار مفید خواهد بود.

در حقیقت ، با شدت یافتن جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین ، این احساس رو به رشد است که مشتریان ایالات متحده می توانند به این وضعیت کمک کنند ، در حالی که همزمان با پایین نگه داشتن هزینه ها برای شهرها و کشورهایی که برنامه های بازیافتی را دارند، کمک می کند.

یک راه حل مهم یافتن راه هایی برای ترغیب آمریکایی ها به تفکیک زباله ها و بازیافت آنها است. مطالعات نشان می دهد که در برخی از ایالت های آمریکا ، حداکثر ۵۰٪ از مواد موجود در سطل های زباله خانگی ممکن است آلوده یا غیر قابل بازیافت باشند ، بنابراین یک عامل مهم در این بین مصرف کنندگان اند.

همچنین این مورد برای بازیافت موادی مثل ضایعات فلزی یا الکترونیکی استفاده شده نیز صادق است. برای انجام این کار فواید زیست محیطی و اقتصادی زیادی وجود دارد.

اگر مصرف کنندگان نسبت دور ریز ها نگاه بهتری داشته باشند این می تواند باعث پیشرفت بلندمدت صنعت بازیافت در زمانی شود که به آن مواد نیاز داریم.

چگونه چین بر صنعت بازیافت ضایعات آهن اثر گذاشته است؟

صنعت بازیافت ضایعات آهن  از ژوئیه سال ۲۰۱۷ و هنگامی که چین اعلام کرد که جهت سخت تر کردن استانداردهای آلودگی خود ،ورود ده ها مورد از انواع ضایعات را ممنوع می کند دچار نوسان شده است.

همچنین اخیراً شورای ایالتی چین برنامه هایی برای “ممنوعیت واردات زباله جامد” جهت مقابله با آلودگی تا پایان سال ۲۰۲۰ اعلام کرده است که احتمال ممنوعیت همیشگی واردات توسط  همین شورا نیز وجود دارد.

در ۱۸ ماه گذشته این عمل از موثرترین اقدامات چین جهت محدود کردن انواع خاصی از ضایعات بوده است که با اعمال استاندارد های بهداشتی، عبور بدون نظارت هرگونه قراضه، را تقریبا غیر ممکن می سازد .

این یک تغییر چشمگیر برای چین است. برای بیشتر این قرن ، چین برترین وارد کننده ی ضایعات بوده است. انستیتوی صنایع بازیافت ضایعات خاطرنشان کرد: چین در سال ۲۰۱۶ با واردات ۲۸ میلیون تن قراضه آهنی و ۳ میلیون تن ضایعات مسی در جهان پیشروی می کرد. ممنوعیت کامل این امر و با شروع سال ۲۰۲۱ یک تغییر چشمگیر خواهد بود.

در ادامه و از ۲۳ آگوست ، زمانی که رئیس جمهور دونالد ترامپ تعرفه های جدیدی را تحمیل کرد.ضایعات فلزی ، کاغذهای زباله و محموله های پلاستیکی وارد شده به چین ملزم به پرداخت عوارض جدید بودند همچنین چین اعلام کرد قبلا،عوارضی به میزان ۱۶ میلیارد دلار را به آمریکا پرداخت می کرده است .زمانی چین وارد کننده ی پیشروی ضایعات از آمریکا بود ، اما اکنون چین به نظر با این کار قصد تلافی را دارد.

اگر بازار چین به روی ضایعات ایالات متحده بسته شود ، بازیافت كنندگان باید بازارهای دیگر مانند هند و ترکیه را پیدا كنند كه فرصت های گسترده ای ارائه می دهند.

اما گزینه دیگری هم می تواند باشد: مصرف کنندگان آمریکایی.

چگونه مصرف کنندگان ضایعات آهن درایالات متحده می توانند نقش خود را ایفا کنند؟

اقتصاد دانان معتقدند بهترین راه حل برای این جنگ تجاری ، ترویج “اقتصاد مدور” یا اقتصادی است که ما منابع خود را برای مدت طولانی تری در اختیار داشته باشیم. این کار هم به کاهش زباله و هم کاهش آلودگی می انجامد، همچنین یک برنامه بلند مدت برای یک رویکرد قوی تر در مدیریت پسماند را ایجاد می کند.

یک مثال مهم: ایالات متحده با بازیافت ضایعات فلزی یا مواد دور ریخته شده ناشی از پروژه هایی مانند ساختمان های تخریب شده یا پروژه های زیربنایی ، بیشتر فولاد و آلومینیوم خود را تولید می کند. تنها در سال ۲۰۱۷ ، ایالات متحده ۸۲ میلیون تن فولاد تولید کرد که تقریبا ۷۰ درصد از این فولاد از ضایعات حاصل شده بود.

همچنین سال گذشته ۸۳ درصد از ۴ میلیون تن آلومینیوم تولید شده در این کشور از فلز بازیافتی بدست آمده بود

این تعداد بسیار چشمگیر به نظر می رسند ، اما محققان می گویند وقتی همه مواد بازیافتی را اضافه می کنید ، نرخ بازیافت ضایعات آهن پایین تر است و قطعاً می تواند بهبود یابد. یک چالش این است که به اندازه کافی محصولات فولادی یا آلومینیومی برای بازیافت جمع نمی شود و بقیه به محل های دفن زباله می روند.

این یک نگرانی است ، زیرا فلزات موجود در محل های دفن زباله حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که نه تنها تهدیدی برای خاک و آب به حساب می آیند بلکه برای حیات وحش و حتی مردم نیز مضر اند.

به همین دلیل است که بیشتر محققان و اقتصاددانان می گویند که تنها راه حل برای ایالات متحده این است که استفاده مجدد از قراضه آهن را افزایش دهد.

به عنوان یک کشور کاملاً صنعتی ، نیازهای داخلی ایالات متحده می تواند با بازیافت ضایعات  به جای وارد کردن فلزات جدید برآورده شوند. جایگزینی خودروها ، ساختمان های تخریب شده و زیرساخت های اصلی مانند راه و راه آهن با استفاده مجدد و بازیافت فولاد و آلومینیوم که بسیار با محیط زیست سازگار اند امکان پذیز است، علاوه بر، ساخت فلز جدید با استخراج سنگ معدن خام ، فرایندی است که با از بین بردن حیات وحش ، زیستگاه های جانوری و گیاهی را به خطر می اندازد.

همچنین بازیافت ضایعات، کربن کمتری را تولید می کند و مقدار بسایر کمتری گاز گلخانه ای در مقایسه با ساختن فولاد جدید منتشر می کند.طبق شواهد بازیافت آلومینیوم بیش از ۸۰ درصد کاهش انتشار این قبیل گازها را در پی دارد.

لذا راه حل ، تشویق بیشتر افراد ، مشاغل و سازمانهای دولتی است تا نسبت به بازیافت هر نوع از ضایعات خود تعهد محکم داشته باشند.همچنین حمایت فدرال از بازیافت فلزات، از جمله تامین بودجه برای تقویت پالایش ضایعات و فن آوری ، می تواند نقش مهمی داشته باشد .

 

افزایش بهره وری با بازیافت آهن 

چالشی که در بازیافت ضایعات آهن  با آن روبرو هستیم چیست؟

براساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ، آمریکایی ها بیش از ۲۵۰ میلیون تن زباله در سالهای اخیر تولید کردند که معادل روزانه ۴٫۵ پوند زباله برای هر فرد است. اما در بیشتر ایالات ، فقط حدود ۳۵ درصد زباله های تولیدی بازیافت می شوند.

یک مطالعه توسط Johnson & Johnson (به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از بازیافت) نشان داد که مصرف کنندگان آمریکایی در تلاشند تا نقش خود را انجام دهند؛ به طوری کلی ۷۲ درصد آمریکایی ها به طور مداوم در خانه بازیافت را انجام می دهند.

اما این نظرسنجی این سؤال را ایجاد کرد: اگر اکثر آمریکایی ها در حال بازیافت هستند ، چرا ما همچنان مقدار زیادی از آنچه که می تواند بازیافت شود را دور می ریزیم؟

نتیجه این مطالعه این بود که بی تفاوتی نسبت به بازیافت وجود ندارد و این که مردم امریکا جمیعا در این مورد همدلی دارند اما در بسیاری از موارد، آنها به طور صحیح بازیافت نمی کنند ، ممکن است از نحوه ی صحیح بازیافت آگاه نباشند و یا فلز را دور بریزند.

به عنوان مثال ، بسیاری از مصرف کنندگان که به نظرسنجی خود پاسخ دادند گفتند که فقط کالاهای را بازیافت کردند که برچسب بازیافت پذیر داشتند، مانند بطری های پلاستیکی و قوطی های مواد غذایی .

اما کالاهایی که دارای برچسب نیستند – که این شامل ضایعات آهن نیز می شود – بجای بازیافت دور انداخته می شوند که حجم زیادی را هم شامل می شوند.

هنوز مشخص نیست که آیا این مصرف کنندگان تلاش اضافی برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد آنچه می توان بازیافت کرد و چگونگی انجام این کار انجام می دهند یا خیر. این به مفهوم “اگه شک داری ، پس دور بندازش” منجر شده است.

بنابراین این چالش، تلاش زیادی را می طلبد تا نرخ بازیافت قراضه را بهبود ببخشد. مصرف کنندگان ، جوامع و شرکت ها می توانند در بهبود نرخ بازیافت آمریکا نقش مهمی ایفا کنند.

ما همچنین به روش بهتری برای اطلاع رسانی به مصرف کنندگان در مورد مراکز بازیافت ضایعات در نزدیکیشان، چگونگی بازیافت آهن قراضه و مزایای آن نیاز داریم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.