تفاوت لوله درز دار و لوله بدون درز چیست؟|مبین فولاد آسیا|

تفاوت لوله درز دار و لوله بدون درز چیست؟|مبین فولاد آسیا|

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

این بار مبین فولاد آسیا قصد دارد لوله های مختلف را بررسی کند تا بتواند به شما در خرید لوله های مختلف کمک کند.لوله درز دار و لوله بدون درز از لوله ها مهم و اساسی هستند که در صنعت کاربرد دارد. با سایت مبین همراه باشید تا تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز را متوجه شوید تا خرید راحت و مطمئنی داشته باشید.

در اصل نحوه تولید لوله های فولادی به دو صورت درزدار و بدون درز می باشد.

لوله درزدار (welded pipe)

امروزه لوله های درزدار یا جوش داده شده در قسمت انتقالات سیال پر فشار و در منطقه های مختلف مانند دریاها، کوه ها، نواحی سرد قطب پیدا می شوند. در صنعت ما دو نوع روش تولید داریم که به صورت های : مستقیم . پیچیده تولید می شود. روش های تولید لوله ها تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز می باشد .یعنی»  برش خوردن ورقه های فولادی اولیه ترین کار در تولید است و دایره شکل می شود. و در اخرین کار تولید، درزی که به وجود می اید جوش داده می شود و سپس به مرحله ازمایش می رود.

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

لوله بدون درز ( seamless pipe)

و اما لوله بدون درز، که تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز را نیز در ادامه متوجه خواهیم شد! کیفیت لوله بدون درز از دبگر لوله یعنی لوله فولادی درزدار بالاتر بوده است و دلیل ان این است که در لوله بدون درز درز جوشی موجود نمی باشد و استحکامش بیشتر است.

تولید و ساخت این لوله ها در قطر های کوچک بسیار ایمن تر و راحت تر است زیرا در قطر های بزرگ تر، بدون درز مشکل می باشد و هزینه ان نیز بالاتر است. روش اکستروژن اولین ایده و روشی بود که از ان برای ساخت لوله بدون درز استفاده می کردند. همان طور که مشخض است روش های متنوعی وارد بازار شد که کاملا اثبات شده است.

روش های متنوعی دارد مانند :نورد؛اکستروژن، اکسترود که این سه از مهم ترین روش ها می باشد.

 

لوله فولادی بدون درز، که به ان سیم لس (seam-less) هم می گویند.این نوع لوله ها جوش داده نمی شوند.در طی فرایند های مختلف نظیر حرارت و کشش به لوله بدون درز تبدیل می شود.تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز در مواد اولیه ای است که استفاده می شود.

منظور این است که در لوله درز دار برخلاف لوله بدون درز از جوشکاری استفاده می شود ،یعنی بعد از برش و شکل دهی لوله نوبت به جوشکاری ان برای تکمیل کار می شود و به گفته متخصصان مبین فولاد آسیا ماده اولیه لوله بدون درز از لوله درزدار بهتر بوده است و کیفیتش قابل مقیاس نیست!

همان طور که پیشتر هم اشاره شد،به لوله های فولادی درز دار،لوله های جوش داده شده نیز می گویند.ان ها با تغییر شکل صفحات فولادی یا نوار های فولادی را جوش می دهند.لوله های درزدار می تواند به دو صورت مستقیم و مارپیچی جوش داده شوند.

لوله های فولادی درزدار و لوله های فولادی بدون درز بر اساس روش تولید لوله فولادی طبقه بندی می شوند و می توان تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز را متوجه شد:

  1. با توجه به روش های تولید شده،لوله بدون درز را میتوان به :لوله های سرد کشیده، لوله های فولادی دقیق، لوله های منبسط شده گرم، لوله های اکسترود و لوله های بدون درز نورد گرم تقسیم کرد. لوله های فولادی بدون درز از فولاد کربنی یا فولاد الیاژی با کیفیت بالا ساخته می شوند و انها نیز به دو صورت نورد گرم و نورد سرد تقسیم می شوند.
  2. لوله های فولادی درزدار یا لوله های جوشی به دلیل فرایند های مختلف جوشکاری به لوله های جوشی کوره ای، لوله های جوشی با مقاومت الکتریکی و لوله های درزدار قوس الکتریکی تقسیم می شوند.شکل انتهایی به لوله جوش گرد و لوله جوش مخصوص شکل(مربع، تخت و غیره..)تقسیم می شود.لوله های فولادی جوش داده شده توسط درز های لب به لب یا درز های مارپیچی صفحات فولادی که به شکل لوله در می آیند جوش داده می شوند.
  3. از نظر روش ساخت؛ان ها به لوله های فولادی جوشی برای انتقال سیال کم فشار، لوله های فولادی جوشی برقی درز مارپیچی،لوله های فولادی جوش داده شده مستقیم و لوله های جوش داده شده الکتریکی تقسیم می شوند.
  4. لوله های بدون درز را می توان برای لوله های فشار مایع و لوله های گاز در صنایع مختلف استفاده کرد.لوله های جوشی یا درز دار را می توان برای خطوط لوله آب ، خطوط لوله گاز، خطوط لوله گرمایش، خطوط لوله برق و بقیه موارد… استفاده کرد.

 

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

این لوله ها اهداف مختلفی دارند. لوله های فولادی بدون درز عمدتا به عنوان خطوط لوله یا قطعات ساختاری برای حمل و نقل سیال، در صنعت ماشین آلات استفاده می شود.در حالی که لوله های فولادی درزدار در صنایع ساخت و ساز مانند آب ، گاز، هوای فشرده و سایر سیالات کم فشار استفاده می شود.

با این حال؛ لوله های فولادی بدون درز برای تمام خطوط لوله تحت فشار استفاده می شود.قیمت لوله های فولادی بدون درز بیشتر از لوله های فولادی درز دار است و این مهم ترین تفاوت لوله درزدار و  لوله بدون درز می باشد.

از دیگر تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز در این است که لوله های درزدار می توانند حداکثر فشار کاری کمتر از ۲۰ کیلو گرم را تحمل کنند که این محدوده، محددوده استفاده ایمن است و برای سیالات کم فشار مانند آب، گاز و هوای فشرده استفاده می شود.

در ادامه تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز؛ لوله فولادی بدون درز می تواند فشار فوق العاده بالا را تحمل کند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که ضخامت دیوار ان نیز بر همین اساس افزایش می یابد که باید با توجه به فشار مورد نیاز طراحی شوذ. به طور کلی،برای تجهیزات با دمای بالا و فشار بالا مانند لوله های نفت فشار بالا و لوله های دیگ بخار استفاده می شود.همچنین لوله های فولادی بدون درز برای استفاده ساختاری بسته به نیاز های طراحی وجود دارد.

در حال حاضر؛ تعدادی لوله بدون درز با لوله های فولادی درز نیز وجود دارد که به درز جوش انیل می شوند و تنش  پسماند جوش به گونه ای ایجاد می شود که درز جوش معادل فلز پایه باشد و مشکلی در تحمل فشار نداشته باشد و محدوده تحمل فشار ان نیز بالا می رود و می توان گفت که این لوله ها معادل لوله فولادی بدون درز است.

البته این نکته که تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز است،ناگفته نماند که برخی از لوله های فولادی بدون درز نیز در بازار وجود دارند که از لوله های فولادی درز دار استفاده می کنند تا به طور کلی گرم شوند و سپس با سر هسته کشیده یا  نورد شوند.

انها عمدتا در اندازه کوچک تر هستند،این نوع لوله ها فقط از نظر ظاهری لوله بدون درز است و کیفیت ان چندان خوب نیست و ان را به هیچ عنوان برای کار های صنعتی توصیه نمیکنیم زیرا ممکن است در اینده با مشکلاتی نظیر شکستگی این نوع لوله ها مواجه شوید.

از دیگر تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز در اندازه های موجود است.برای اکثر تولید کنندگان لوله های فولادی بدون درز در چین،حداکثر اندازه لوله های بدون درز اصلی را در ۲۰ اینچ، ۵۰۸ میلی متر تولید می کنند. به دلیل محدودیت تجهیزات معمولا کوچک تر از ۱۶ اینچ است.

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز

اگر مشتری مایل به خرید لوله فولادی بدون درز بیش از اندازه های گفته شده باشد، باید از ماشین کاری گرم انبساط استفاده شود. اما معمولا این نوع لوله فولادی بدون درز با کیفیت منبسط شده با لوله فولادی بدون درز اصلی قابل مقایسه نیست

و برعکس ان لوله های فولادی جوش داده شده این محدودیت ها را ندارند.اندازه های موجود در مبین فولاد آسیا از۱/۲اینچ یا ۴۸٫۳ میلی متر تا ۲۵۴۰ میلی متر می باشد.

هزینه لوله های درزدار و لوله های بدون درز(تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز)

از دیگر تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز این است که، هزینه لوله فولادی بدون درز بالاتر از لوله های فولادی جوش داده شده است!زیرا مواد اولیه انها، تجهیزات ساخت و فرآیندها هستند.اما گاهی اوقات به دلیل فشار بازار،لوله های جوش داده شده گران تر است.

عملکرد لوله های درزدار و بدون درز (تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز)

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز دار در عملکرد و نحوه استفاده از ان هم می تواند باشد.لوله فولادی بدون درز ظرفیت فشار بهتری دارد، و همچنین استحکام بالاتری از لوله فولادی جوش داده شده دارد.بنابراین به طور گسترده ای در تجهیزات فشار بالا و صنایع حرارتی و دیگ بخار استفاده می شود.

به طور کلی،لوله های فولادی جوش داده شده می توانند ۲۰ درصد فشار کاری کمتری نسبت به لوله های بدون درز را تحمل کنند.در اصل ،این قابلیت اطمینان عامل اصلی است که چرا مردم به سراغ لوله های فولادی بدون درز می روند.

در حقیقت،تمام خطوط لوله صنعتی با لوله های بدون درز انجام می شود و از وظایف این لوله می باشد و کاربردی ترین بخش در صنایع می باشد زیرا لوله های تحت بارهای کاری حرارتی، شیمیایی و مکانیکی شدید قرار می گیرند.لوله های جوش داده شده در صنایع هوا فضا، خودرو و الکترونیک که بودجه نسبتا کم است و فشار کاری که بر لوله ها وارد می شود نیز بیشتر است.

تفاوت ظاهری لوله درزدار و لوله بدون درز (تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز)

تفاوت لوله درزدار و لوله بدون درز در ظاهر لوله ها نیز می باشد! لوله بدون درز از شمش فولادی به عنوان ماده اولیه استفاده می کند.عیوب سطح بیرونی لوله را نمیتوان با فرایند نورد گرم از بین برد،فقط پس از اتمام محصول این کار صورت می گیرد. در فرایند کاهش، نقص فقط می تواند تا حدی برطرف می شود.

لوله فولادی جوش داده شده توسط کویل نورد گرم به عنوان ماده خام ساخته شده است ، کیفیت سطح کویل فقط کیفیت سطح لوله است و کنترل ان بسیار اسان است.سطح کویل نورد گرم کیفیت بالایی دارد. بنابراین این کیفیت سطح لوله فولادی جوش داده شده یا لوله درزدار بسیار بهتر از لوله فولادی بدون درز است.

همچنین شما می توانید وارد سایت مبین فولاد آسیا شوید و محصولات متنوع شیرالات، ضایعات و دیگر موارد را مشاهده کنید!

منبع: www.eastern-steels.com

|محدثه فلاح|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.