انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آن ها

به طور خلاصه، شیرآلات صنعتی ابزارهای مکانیکی هستند که کاربد های بسیاری در لوله کشی ها برای کنترل، تنظیم و باز/بستن جریان و فشار سیال استفاده می شوند،برای مثال شیرهای فورج برای لوله کشی های کوچک یا فشار بالا، شیرهای ریخته گری برای لوله کشی بالای ۲ اینچ استفاده می شوند.

به عبارت دیگر شیرآلات صنعتی با باز کردن و بستن مسیرها یا مسدود کردن بخشی از گذرگاه ها، جریان سیالات (مانند مواد گازی و مایع) را تنظیم و هدایت می کنند. از نظر فنی، شیرها اتصالات هستند، اما معمولاً به عنوان اجزای جداگانه در نظر گرفته می شوند. هر زمان که یک دریچه باز باشد، سیال از فشار بالاتر به پایین تر جریان می یابد.

افزایش تقاضای شیرآلات صنعتی

با توجه به  «بازار شیرآلات صنعتی جهانی بر اساس نوع محصول، برنامه، منطقه، پیش‌بینی رقابت و فرصت‌ها، در سال های ۲۰۱۲ – ۲۰۲۲»، انتظار می‌رود بازار جهانی شیرآلات صنعتی تا سال ۲۰۲۲ از ۷۷ میلیارد دلار فراتر رود همچنین انتظار می رود در سال های آینده تقاضا برای شیرآلات صنعتی افزایش یابد زیرا از آنها در پروژه های مختلف ساختمانی تجاری، پروژه های اتوماسیون و غیره استفاده می شود. افزایش صنعتی شدن، گسترش امکانات موجود به دلیل نوآوری های تکنولوژیکی تقاضا را تحریک کرده و رشد صنعت را تقویت کرده است.

اشکال و اندازه های شیرآلات صنعتی

شیرآلات مورد استفاده در صنعت در اشکال و اندازه های متنوعی وجود دارند. انواع مختلف شیرها که کاربرد های مختلفی دارند عبارتند از :

 1. شیرهای دروازه ای
 2. شیرهای گلوب
 3. شیرهای توپی
 4. شیر پروانه ای
 5. شیر چک
 6. شیرهای فشاری
 7. شیرهای دیافراگمی

اندازه های شیرآلات صنعتی

برای اطمینان از قابل تعویض بودن شیرهای سازندگان مختلف، ابعاد رو به رو (یعنی فاصله در میلی متر یا اینچ بین ورودی و خروجی شیر) انواع کلیدی شیرها با مشخصات ASME B16.10 استاندارد شده است.

انطباق شیر:ASME B16.34

استاندارد شیر ASME B16.34 یک استاندارد پذیرفته شده جهانی برای طراحی، ساخت و آزمایش شیرهای مورد استفاده در صنعت نفت و گاز است. ASME B16.34 همچنین در مشخصات عمومی تر ASME ASME B31.1، “طراحی لوله کشی برق” ذکر شده است.

در سال ۱۹۸۸، دامنه این استاندارد به گونه‌ای اصلاح شد که علاوه بر دریچه‌های انتهایی فلنجی، شیرهای انتهایی و انتهایی جوشی را نیز شامل شود.

یک شیر با استاندارد ASME B16.34 مطابق با شرایط زیر است:

 1. مواد استفاده شده برای ساخت بدنه و پوسته شیرها مطابق با استانداردهای مواد ASME و ASTM است تا هم از نظر شیمیایی و هم استحکام مناسب باشند.
 2. مواد بدنه و پوسته برای اطمینان از ساختار دانه مناسب، مقاومت در برابر خوردگی و سختی تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.
 3. ضخامت دیواره بدنه و سایر اجزای حاوی فشار با حداقل مقادیر مشخص شده ASME B16.34 برای هر کلاس فشار مطابقت دارد.
 4. اتصالات انتهایی NPT و SW با ASME B1.20.1 یا ASME B16.11 مطابقت دارند.
 5. ساقه ها در داخل بارگذاری می شوند و ضد فوران هستند.
 6. تمام پیچ و مهره ها دارای درجه ASTM با حداکثر تنش اعمال شده توسط B16.34 خواهند بود.
 7. هر شیر با فشار نامی ۱٫۵ برابر برای مدت زمان آزمایش خاص آزمایش می شود.
 8. هر شیر برای نشتی صندلی در هر دو جهت برای مدت زمان آزمایش مشخصی آزمایش می شود.
 9. هر شیر به طور دائم با مواد ساخت و ساز، محدودیت های عملیاتی و نام سازنده برچسب گذاری شده است.

انواع شیرآلات صنعتی بر اساس نوع طراحی

در قسمت قبل انواع مختلف شیرآلات صنعتی را نام بردیم و در ادامه به بررسی هر یک از شیرآلات و کاربردشان در صنعت می پردازیم.

شیر دروازه ای (Gate Valve): این نوع شیر بیشترین کاربرد را در کاربردهای لوله کشی و خط لوله دارد. شیرآلات دروازه ای دستگاه های حرکت خطی هستند که جریان سیال را باز و بسته می کنند (شیر خاموش). شیر های دروازه ای را نمی توان برای کاربردهای دریچه گاز استفاده کرد، یعنی برای تنظیم جریان سیال (در این مورد باید از شیرهای گلوب یا توپی استفاده شود). بنابراین، یک شیر دروازه یا به طور کامل باز یا بسته می شود (با چرخ های دستی، چرخ دنده ها یا محرک های الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی)

Gate Valve

GLOBE VALVEاین نوع شیر برای دریچه گاز (تنظیم) جریان سیال استفاده می شود. شیرهای گلوب همچنین می توانند جریان را قطع کنند، اما برای این عملکرد، شیرهای دروازه ای ترجیح داده می شوند. یک شیر گلوب افت فشار را در خط لوله ایجاد می کند، زیرا سیال باید از یک گذرگاه غیر خطی عبور کند.

Globe Valve

شیر یک طرفه: از این نوع شیر برای جلوگیری از جریان برگشتی در سیستم لوله کشی یا خط لوله استفاده می شود که می تواند به دستگاه های پایین دست مانند پمپ ها، کمپرسورها و غیره آسیب برساند. وقتی سیال فشار کافی داشته باشد، دریچه را باز می کند. هنگامی که با فشار طراحی برمی گردد (جریان معکوس)، دریچه را می بندد – از جریان های ناخواسته جلوگیری می کند.

شیر چک یک شیر یک طرفه است. فقط یک جهت جریان سیال را امکان پذیر می کند. آنها دو پورت دارند، یکی برای ورودی رسانه و دیگری برای خروجی رسانه. آنها به عنوان شیرهای یک طرفه یا شیرهای بدون بازگشت شناخته می شوند زیرا فقط به رسانه اجازه می دهند در یک جهت جریان داشته باشند. وظیفه اصلی شیر چک جلوگیری از جریان برگشتی در سیستم است.

یک اختلاف فشار برای عملکرد یک شیر چک صنعتی لازم است. برای باز کردن شیر، آنها به فشار بیشتری در سمت ورودی نسبت به سمت خروجی نیاز دارند. هنگامی که فشار سمت خروجی بیشتر باشد (یا زمانی که فشار سمت ورودی ناکافی باشد) شیر بسته می شود. مکانیسم بسته شدن بسته به نوع دریچه متفاوت است. آنها برخلاف سایر شیرها برای عملکرد صحیح به دسته، اهرم، محرک یا انسان نیاز ندارند.

شیرهای چک با CAGR بیش از ۷ درصد در سال های آینده شاهد رشد قوی خواهند بود. این شیرهای یک طرفه برای جلوگیری از بازگشت جریان فرآیند به سیستم استفاده می شوند و در نتیجه از آسیب رساندن به تجهیزات و اختلال در روند جلوگیری می کنند.

Check Valve

شیر توپی: شیر توپی یک شیر یک چهارم چرخشی است که برای کاربرد خاموش استفاده می شود. شیر توپی جریان سیال را از طریق یک توپ تعبیه شده که در داخل بدنه شیر می چرخد، باز و بسته می کند. شیرهای توپی استاندارد صنعتی برای کاربردهای روشن و خاموش هستند و سبک تر و فشرده تر از شیرهای دروازه ای هستند که اهداف مشابهی دارند. دو طرح اصلی شناور و تراننیون (ورودی جانبی یا بالا) هستند.

شیرهای توپی که برای کنترل جریان و هر زمان که نیاز به خاموشی شدید باشد، بیش از ۱۹ درصد از سهم درآمد را در سال ۲۰۱۴ به خود اختصاص داده اند.

Ball Valve

شیر پروانه ای: این یک شیر همه کاره و مقرون به صرفه برای تعدیل یا باز کردن/بستن جریان سیال است. دریچه های پروانه ای در طرح های متحدالمرکز یا خارج از مرکز (دو یا سه گانه) موجود هستند، شکل فشرده ای دارند و به دلیل ساخت و هزینه ساده تر، در مقایسه با شیرهای توپی رقابتی تر می شوند.

در سال‌های اخیر، تقاضای زیادی برای شیرهای پروانه‌ای وجود دارد، زیرا آنها به طور گسترده در صنایع اتوماسیون، نفت و گاز استفاده می‌شوند.

Butterfly Vlave

PINCH VALVE: شیر پینچ یک شیر دو طرفه است که برای کنترل یا قطع جریان مواد خورنده، ساینده یا دانه ای استفاده می شود. هوای فشرده برای باز کردن یا آب بندی دریچه استفاده می شود.

شیر پینچ اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از رسانه ها از سوراخ آن عبور کنند. شیرآلات برای جداسازی محیط از آلودگی با استفاده از آستین های لاستیکی انعطاف پذیر در داخل آنها طراحی شده اند. دوغاب ها و کالاهای گرانولی مانند ماسه، سیمان، شن، الیاف نساجی، زغال چوب، پودر، گلوله، براده، قطعات شیشه و غیره با شیرهای پینچ سازگاری بالایی دارند.

این شیرها مقرون به صرفه و کار با آن ها ساده هستند و آنها را برای انواع کاربردهای صنعتی ایده آل می کند. آنها را از تامین کنندگان قابل اعتماد شیر گاز برای راه حل های نوآورانه متناسب با نیازهای خود تهیه کنید.

Pinch Valve

PLUG VALVE: شیر دوشاخه به عنوان یک شیر یک چهارم چرخشی برای کاربردهای خاموش طبقه بندی می شود. اولین شیرهای پلاگین توسط رومی ها برای کنترل خطوط لوله آب معرفی شدند.

Plug Valve

شیر اطمینان: برای محافظت از سیستم در برابر فشار بیش از حد، از شیر اطمینان (ایمنی)استفاده می شود. هنگامی که فشار از حداکثر فشار کاری مجاز یا فشاری که سیستم برای آن ساخته شده است فراتر رود، فشار بیش از حد ایجاد می شود. هنگامی که شیرآلات ایمنی مخالف هستند، می توانند به سرعت باز شوند. یک شیر اطمینان از فشار از پیش تعیین شده باز می شود. دریچه ابتدا به آرامی باز می شود، سپس به طور کامل فشار نامطلوب از سیستم خارج می شود تا حد امکان سریع باشد.

شیرآلات اطمینان برای جلوگیری از افزایش بیش از حد فشار، ایجاد نقص، آتش سوزی یا انفجار استفاده می شود. از آنجایی که شیرهای اطمینان فاقد اجزای الکتریکی یا پنوماتیکی هستند، هنگامی که مکانیزم های ایمنی الکترونیکی یا پنوماتیکی از کار بیفتند، از آنها استفاده می شود.

Safety Valve

شیر کنترل: این نوع شیرآلات برای خودکارسازی فرآیندهای پیچیده پتروشیمی هستند.

Y-strainers (شیر صافی): در حالی که به درستی یک سوپاپ نیستند،اما Y-strainers ها عملکرد مهم فیلتر کردن زباله ها و محافظت از تجهیزات پایین دستی را دارند که ممکن است در غیر این صورت آسیب ببینند.

Y-strainers

انواع شیرآلات صنعتی نفت و گاز

شیرهای مورد استفاده در صنعت نفت و گاز و برای کاربردهای لوله کشی را می توان به چند روش طبقه بندی کرد:

انواع شیرآلات صنعتی بر اساس مواد بدنه

CAST (بدنه از ریخته گری فولاد به دست می آید): شیرآلات فولادی ریخته گری با ریختن فولاد مذاب در قالب ایجاد می شوند و اجازه می دهند در شرایط کنترل شده جامد شود. از یک طرف، اگر این روش به درستی انجام شود، شیر های جامد تولید می شود و یک روش عملی کم هزینه برای تولید است.

با این حال، از آنجایی که مستعد سوراخ شدن و پارگی در جایی است که فولاد مذاب به طور یکنواخت تشکیل نشده است، نیاز به نظارت مداوم و کنترل کیفیت دارد. علاوه بر این، اگر فولاد مذاب کیفیت پایینی داشته باشد، شیر نیز معیوب خواهد بود.

Cast

فورج شده (بدنه از فولاد آهنگری ساخته می شود): شیرآلات صنعتی فولادی آهنگری با شکل دادن به فلز با استفاده از گرمای شدید و تجهیزات مکانیکی ساخته می شوند. فولاد به جای ریختن در قالب آماده خم شده و با استفاده از ابزار به شکل شیر در می آید. مزیت این امر این است که گرما باعث سخت شدن فلز می شود و در نتیجه شیرهای صنعتی قوی تر و بادوام تر می شوند.

از سوی دیگر، به دلیل اینکه به طور کلی ساخته شده است، اتصالات بین عناصر مختلف ممکن است منبع نشتی باشد. شیر های فولادی فورج شده نیز به دلیل کار اضافی گران تر هستند.

Forged-Steel

فولاد ضد زنگ: فولاد ضد زنگ به عنوان یک فلز غیر واکنشی در ساخت بسیاری از شیرآلات صنعتی استفاده می شود. هر سنج به ترکیب دقیقی از فلزات مانند کروم، نیکل یا مولیبدن نیاز دارد.شیرآلات فولادی ضد زنگ برای جابجایی مواد خورنده مانند آب شور دریا، اسیدها و گازهای هالید مناسب هستند زیرا بدنه شیر را خورده نمی کنند. در برخی موارد، برنج می تواند جایگزین خوبی برای فولاد باشد.

steel

انواع شیرآلات صنعتی بر اساس نوع فعال سازی

دستی: سوپاپ به صورت دستی از طریق اهرم ها، چرخ ها و/یا چرخ دنده ها کار می کند.

فعال شده: شیر از طریق دستگاه های الکترومکانیکی به نام محرک که ممکن است الکتریکی، پنوماتیکی، هیدرولیک و گازی روی روغن باشد، عمل می کند.

دسته بندی شیرآلات صنعتی بر اساس نوع دیسک

حرکت خطی: دروازه، کره، دیافراگم، فشار دادن، و شیرهای چک

حرکت چرخشی: دریچه های چک پروانه، توپ، پلاگین، غیرعادی و چرخشی

چرخش ربع: وسایلی که تقریباً به یک چهارم چرخش نیاز دارند، از ۰ تا ۹۰ درجه ساقه برای حرکت از حالت کاملاً نزدیک به موقعیت کاملاً باز یا بالعکس.

کاربردهای دیگر شیرآلات صنعتی

انواع مختلفی از شیرآلات صنعتی که در بالا ذکر شد برای مصارف مختلفی استفاده می شوند. برخی از فرآیندهای اصلی که از شیرآلات صنعتی استفاده می کنند عبارتند از :تصفیه آب و فاضلاب، استخراج معادن ، تولید برق و همچنین پالایش فرآورده های نفتی.

این امکان وجود دارد که یک شیر را به صورت دستی تنظیم کرد و فرقی نمی کند که با دسته کار کند و یا با اهرم. همچنین، می‌توان شیرها را طوری تنظیم کرد که در هنگام تغییر فشار، به‌ صورت خودکار عمل کنند.

سیستم های کنترل پیچیده تری وجود دارند که به یک محرک نیاز دارند، مانند تنظیم جریان آب از طریق لوله ها بسته به ورودی خارجی. در نتیجه ورودی و تنظیم آن، شیر ممکن است دقیقاً در موقعیت و کنترل قرار گیرد تا نیازهای مختلف را برآورده کند.

استفاده از شیرآلات صنعتی در پتروشیمی

انواع مختلف شیرهای مورد استفاده در صنعت پتروشیمی با هر یک از کاربردهای زیر مطابقت دارد:

 • شروع/توقف جریان سیال (هیدروکربن‌ها، نفت و گاز، بخار، آب، اسیدها) از طریق خط لوله (به عنوان مثال: شیر دروازه، شیر توپ، شیر پروانه‌ای، شیر دریچه چاقویی، یا شیر پلاگین)
 • تعدیل جریان سیال از طریق خط لوله (مثال: شیر گلوب)
 • کنترل جریان سیال (شیر کنترل)
 • جهت جریان را تغییر دهید (به عنوان مثال یک شیر توپی ۳ طرفه)
 • تنظیم فشار یک فرآیند (شیر کاهنده فشار)
 • محافظت از سیستم لوله کشی یا دستگاه (پمپ، موتور، مخزن) در برابر فشار بیش از حد (ایمنی یا کاهش فشار) یا فشار برگشتی (شیر چک)
 • برای محافظت از تجهیزاتی که ممکن است توسط قطعات جامد آسیب ببینند (فیلترهای y و سبد) زباله‌هایی که از طریق خط لوله جریان می‌یابند را فیلتر کنید.
 • یک سوپاپ با مونتاژ چندین بخش مکانیکی تولید می شود که مهمترین آنها بدنه (پوسته بیرونی)، تریم (ترکیبی از قطعات خیس شده قابل تعویض)، ساقه، کاپوت و مکانیزم عمل (اهرم دستی، دنده یا فعال کننده).
 • شیرهایی با اندازه سوراخ کوچک (معمولاً ۲ اینچ) یا که به مقاومت بالایی در برابر فشار و دما نیاز دارند با بدنه های فولادی آهنگری ساخته می شوند. شیرهای تجاری با قطر بالای ۲ اینچ دارای مواد ریختگی بدنه هستند.

ارزش بازار شیرآلات در سال ۲۰۱۸ تقریباً ۴۰ میلیارد دلار در سال است و تولید کنندگان عمده در ایالات متحده، اروپا (ایتالیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا)، ژاپن و چین قرار دارند.

اجزای یک شیر صنعتی

تا اینجای مطلب در مورد انواع شیرآلات صنعتی و کاربرد آن ها صحبت کردیم.حال در ادامه به بررسی اجزای یک شیر صنعتی می پردازیم .

شیرها دارای اجزای مختلفی مانند محرک شیر صنعتی، بدنه، ساقه و بسیاری موارد دیگر هستند. بیایید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

بدنه

بدنه شیر یک پوشش بیرونی است که قطعات داخلی یا تریم بیشتر یا تمام شیر را در خود جای داده است. در طرح های رایج شیر، بدنه معمولاً به درپوش پیچ می شود.

بدنه شیرآلات صنعتی اغلب از فلز یا پلاستیک ساخته می شوند. شیر های دوبلکس و سوپر دوبلکس به دلیل ویژگی های مقاومت در برابر خوردگی، به ویژه در برابر آب شور گرم، اغلب در کاربردهای آب دریا مانند تاسیسات نمک زدایی استفاده می شوند.

کاپوت

روی بدنه سوپاپ، یک کاپوت به عنوان پوشش عمل می کند. معمولاً به صورت نیمه دائمی در بدنه شیر پیچ یا پیچ می شود. یک کاپوت همه چیز را در داخل شیر نگه می دارد. کاربران می‌توانند برای دسترسی به قطعات داخلی، معمولاً برای تعمیر، کاپوت شیر ​​را جدا کنند. بسیاری از شیرآلات صنعتی فاقد کلاه هستند. به عنوان مثال، شیرهای پلاگین اغلب فاقد کلاه هستند. بسیاری از شیرهای توپی کلاه ندارند زیرا بدنه شیر به طور متفاوتی مونتاژ می شود، به عنوان مثال با پیچاندن بدنه سوپاپ در مرکز.

پورت ها

کانال هایی که به سیال اجازه عبور از شیر را می دهند به عنوان پورت ها شناخته می شوند. برای کنترل جریان، قسمت سوپاپ یا دیسک پورت ها را مسدود می کند. شیرآلات صنعتی معمولا دو پورت دارند، اما می توانند تا بیست پورت داشته باشند. تقریباً همیشه، پورت های شیر به لوله ها یا سایر قطعات متصل می شوند. رزوه ها، اتصالات فشاری، چسب، سیمان، فلنج ها و جوشکاری نمونه هایی از روش های اتصال هستند.

فعال کننده

از بیرون بدنه شیر، یک دسته برای تنظیم فیزیکی شیر استفاده می شود. شیرهای اتوماتیک دسته ندارند. با این حال، برخی، مانند شیرهای بازرسی، دارای یک دسته برای اهداف دستی هستند. یک محرک به طور خودکار یا از راه دور یک شیر را از خارج از بدنه راه اندازی می کند. برخی از شیرها، مانند شیرهای بازرسی و شیرهای کمکی، نه دستگیره دارند و نه محرک زیرا به طور خودکار از داخل کار می کنند.

دیسک

دیسک که به عنوان عضو شیر نیز شناخته می شود، یک مانع متحرک در بدنه ثابت است که جریان را از طریق شیر به طرق مختلف محدود می کند. دیسک ها علیرغم شکل کلاسیک دیسک، اشکال مختلفی دارند. یک دیسک بسته به نوع شیر می تواند به صورت خطی در داخل یک سوپاپ حرکت کند، روی ساقه بچرخد، یا بر روی یک لولا یا برش بچرخد. توپ یک قطعه شیر گرد است که از یک یا چند مسیر بین پورت ها عبور می کند. جریان را می توان با چرخاندن توپ بین پورت های مختلف هدایت کرد. روتورهای کروی با سوراخ استوانه‌ای حفر شده به عنوان مسیر سیال در شیرهای توپی استفاده می‌شوند.

دریچه های دوشاخه از شاخه هایی استفاده می کنند که روتورهای استوانه ای یا مخروطی مخروطی هستند. شیرهای روتور همچنین می توانند هر شکل روتور گردی داشته باشند تا زمانی که روتور در داخل بدنه شیر چرخانده شود. با این حال، یک شیر چک توپ از توپ استفاده می کند تا جریان رو به عقب را متوقف کند، اما روتور نیست، زیرا توپ در حین کار کردن شیر نمی چرخد.

صندلی

نشیمنگاه سطح داخلی بدنه است که با دیسک تماس پیدا می‌کند تا یک مهر و موم ضد نشتی ایجاد کند. تنها زمانی که شیر بسته است، دیسک در صورت حرکت خطی یا چرخش روی یک لولا یا بند، با صندلی تماس می گیرد. صندلی در دیسک های چرخان همیشه با دیسک در تماس است، اگرچه ناحیه تماس با چرخش دیسک تغییر می کند. در رابطه با بدن، صندلی دائماً بی حرکت است.

ساقه

ساقه حرکت را از محرک به دیسک منتقل می کند. در برخی از طرح ها ساقه و دیسک و همچنین ساقه و دسته به صورت یک تکه یکپارچه می شوند.

ساقه می تواند نیروی خطی، گشتاور دورانی یا ترکیبی از این حرکات را انتقال دهد. میل را می توان با چرخاندن آن در یک راه یا روش دیگر به داخل یا خارج شیر پیچ کرد. این اجازه می دهد تا دیسک به جلو و عقب در داخل بدن حرکت کند. برای حفظ مهر و موم بین ساقه و کاپوت، بسته بندی اغلب در داخل یک شیر نفت و گاز استفاده می شود.

فنر

بسیاری از شیرها دارای یک فنر برای بارگذاری فنر هستند که باعث می شود دیسک به طور پیش فرض در یک موقعیت خاص قرار گیرد اما به کنترل اجازه می دهد آن را تغییر دهد. دریچه های کمکی معمولاً از فنر برای بسته نگه داشتن شیر استفاده می کنند، اما همچنین به فشار بیش از حد اجازه می دهند که شیر را در برابر بارگذاری فنر باز کند. به طور معمول از فنرهای سیم پیچ استفاده می شود. فولاد با روکش روی و فولاد ضد زنگ از مواد رایج فنری هستند.

کوتاه کردن

تریم یک شیر ،به تمام اجزای داخلی شیر اشاره دارد. این شامل سطح نشیمن و دروازه، ساقه، بوش، راهنمای سوراخ ساقه و سایر قطعات داخلی کوچک است که معمولاً با مایع سرویس تماس دارند.

اجزا

نحوه سفارش شیرآلات صنعتی

اگر از تولیدکنندگان شیرآلات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز هستید و یا قصد دارید جز وارد کنندگان شیرآلا صنعتی نفت و گاز باشید ، برای تهیه دستگاه مناسب باید اطلاعات زیر را بدانید:

 • نوع شیر
 • اندازه سوراخ در NPS یا DN
 • رتبه بندی فشار سوپاپ (محدوده کلاس از ۱۵۰# تا ۴۵۰۰#)
 • مشخصات (مثال API 6D، API 600، API 602، و غیره)
 • مواد بدنه و تزئینات (حداقل)
 • اتصال انتهایی مورد نیاز (فلنج دار، رزوه، جوش لب به لب، تیغه و غیره)
 • سیال در خط لوله (>نفت، گاز، آب، بخار، مواد جامد)
 • دما و فشار کاری
 • تعداد
 • زمان تحویل
 • محدودیت های مبدا (اصالت چینی و هندی مجاز است یا نه)
 • مثال نحوه سفارش دریچه نفت و گاز، گلوب، چک دریچه

هر سازنده دارای برگه های سفارش شیرآلاتی است که پارامترهای پیکربندی شیر را که کاربر باید در نظر بگیرد ترسیم می کند به عنوال مثال:

GS – F – ۶″ / ۱۵۰ – ۳۱۶ – B

  ۱    ۲        ۳           ۴      ۵

سخن آخر:

شرکت مبین فولاد می تواند به شما در فعالیت های بازرگانی در حوزه فولاد،ضایعات آهن ،شیرآلات صنعتی و صادرات محموله های فولادی کمک کند.شرکت ما فراهم کردن خدمات عالی و دسترسی مشتریان به اطلاعاتی که نیاز دارند را امری ضروری میداند و با تلاش و کوشش بسیار سعی در رفع مشکلات پیش آمده و پاسخگویی لحظه ای به مشتریان عزیز را دارد.

منابع: domborprojectmaterials