" /> بازار ضایعات آهن و قراضه و نقش و کاربرد آن در پویایی صنعت کشور

کاربرد ضایعات آهن و فلزات در صرفه جویی اقتصادی صنعت کشور

ضایعات آهن

مواد قابل بازیافت ضایعات از تولید و مصرف محصول باقیمانده  قطعات وسایل نقلیه ، مصالح ساختمانی و مواد اضافی تشکیل می شود

ضایعات فلزی و آهنی برخلاف زباله ها ارزش پولی دارند و دوباره به چرخه تولید بازگردانده می شوند. که به آنها قراضه نیز گویند. ضایعات آهن علاوه بر مکان های صنعتی در اطراف محل زندگی نیز یافت می شوند که برخی بازیافتی ها دست به جمع آوری این ضایعات آهن وفلز می زنند.

 به گزارش مبین استیل برخلاف ضایعات ، قراضه می تواند دارای ارزش پولی قابل توجهی باشد زیرا مواد اولیه سازنده را می توان خارج و استفاده مجدد کرد. بیشتر ضایعات آهن در کارخانه های بازیافت مخصوصا بازیافت خودرو های فرسوده جمع آوری می شوند این فرآیند بازیافت علاوه بر مزیت های گوناگون مانند صرفه اقتصادی در حفظ محیط زیست نیز اهمیت بالایی دارد.

 

صرفه جویی اقتصادی

علاوه بر کاربردهای گفته‌شده در بالا اشاره به میزان این صرفه‌جویی اقتصادی برای محیط‌زیست هم حائز اهمیت است. استفاده کردن از فولاد بازیافتی باعث کاهش ۸۶ درصدی در آلودگی هوا می‌شود؛ کاهش استفاده از آب ۴۰ درصد و کاهش آلودگی آب هم ۷۶ درصد گزارش شده است. این نوع فلزات بازیافتی در کل اندازه و وسعت محل‌های دفن زباله را نیز کاهش می‌دهد. همچنان که صنعت بازیافت فلز به رشد خود ادامه می‌دهد مطمئناً در آینده کاربردهای بیشتری هم برای این صنعت پیدا می‌شود. بازیافت عملی هوشمندانه است.

نکته مهم :

ضایعات آهن اغلب در کارخانه های ماشین سازی و کارخانه های ساخت ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و نقش مهمی در تولیدات این کارخانه ها بر عهده دارد.

عبارت اقتصاد چرخشی بیان می‌کند که همه‌ی چیزها و ابزارهای تولیدشده باید به نحوی ساخته شوند که دوباره بتوانند به حالت بی‌مصرف درآیند و سپس بازیافت و تولید شوند و به شکل یک محصول نهایی درآیند. ضایعات آهن یکی از ماده‌هایی است که می‌توانند دوباره به شکلی جدید قابل استفاده باشد.

ضایعات آهن یا آهن قراضه، با بازیافت خود در اقتصاد و محیط زیست کاربرد دارند. این بدین معناست که ابزارهای تولید شده باید به گونه ای ساخته شوند که به حالت بی مصرف درآمده و سپس بازیافت و تولید شوند و به شکل یک محصول نهایی و جدید تبدیل گردند.

طبقه بندی ضایعات

هیچ سیستم واحدی برای فلزات قراضه وجود ندارد زیرا این واحد ها برای فلزات خالص تعریف شده اند. فلز قراضه دارای یک ترکیب خاص نیست و برای همین هیچ واحدی برای ان ها وجود ندارند.

کاربرد ضایعات آهن و فلزات در صرفه جویی اقتصادی صنعت کشوراصطلاحات عمومی

توسط موسسه صنایع بازیافت ضایعات(ISRI) تعریف شده است تا موادی با ترکیبات کاملاً تعریف شده  مشخص شود برخی از نمونه ها شامل اپل ، رویا ، الیاس ، پیچ ، مهر و… می باشند.

نقش در اقتصاد ایالات متحده آمریکا

صنعت ضایعات در سال ۲۰۱۲ بیش از ۹۰ میلیارد دلار ارزش داشته است ، از ۵۴ میلیارد دلار در تراز تجاری در سال ۲۰۰۹ و با صادرات ۲۸ میلیارد دلار کالاهای ضایعات به ۱۶۰ کشور جهان. از سال ۲۰۱۰ ، این صنعت بیش از ۱۵۰۰۰ شغل اضافه کرده است و ۴۶۳،۰۰۰ کارگر را بطور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار می کند. علاوه بر این ، بیش از ۱۰ میلیارد دلار درآمد برای دولت های فدرال ، ایالتی و محلی ایجاد می کند.  بازیافت ضایعات همچنین به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند و باعث صرفه جویی در انرژی و منابع طبیعی می شود.ضایعات بازیافت شده ماده اولیه خام در ایالات متحده آمریکا تقریباً ۶۰٪ از فولاد ساخته شده  و تقریبا ۵۰٪ از آلیاژهای مس و مس تولید شده است.

.خطرات

پتانسیل بزرگی در صنعت ضایعات برای تصادفات وجود دارد که در آن یک ماده خطرناک موجود در ضایعات باعث مرگ ، آسیب یا آسیب محیطی می شود. یک مثال کلاسیک مواد رادیواکتیویته در ضایعات است. تصادف گوینیا و حادثه رادیولوژیکی مایاپوری حوادث مربوط به مواد رادیواکتیو بودند. مواد سمی مانند آزبست و فلزات سمی مانند بریلیم ، کادمیوم و جیوه ممکن است خطراتی را برای پرسنل و همچنین مواد آلوده کننده برای ذوب فلزات ایجاد کند.بسیاری از ابزارهای تخصصی مورد استفاده در خراشنده ها خطرناک هستند ، مانند برشی تمساح کننده ، که فلز را با استفاده از نیروی هیدرولیکی ، جمع و جور و خرد کننده های فلز برش می دهد.

جدا کردن ضایعات

زمانی که فلزی به آهن‌ربا بچسبد، یا آهن است و یا فولاد؛ اگرچه قیمت فلزات غیرآهنی کمتر از فلزات آهنی است اما حجم بازیافت آنها بسیار بیشتر است و باقی مانده‌ها فلزات غیر آهنی مثل مس، آلومینیوم و برنج هستند. این فلزات قیمتی بالاتر از آهن و فولاد دارند اما باید توجه داشت که در حجمی کمتر میان بازیافتی‌ها وجود دارند.

بعلاوه نوسان قیمت فلزات غیرآهنی بسیار زیاد است و بازیافت‌کنندگان باید قیمت‌های روز را بررسی کنند.

عوامل انسانی و متصدیان این کار از آهنربا و ابزارهای گرفتن فلزات استفاده می‌کنند و آن‌ها را از توده‌ای به توده‌ی دیگر منتقل می‌کنند تا جداسازی و طبقه‌بندی کنند. یک بازرس هم از پایین ضایعات فلزی را قبل از جداسازی به‌صورت چشمی بررسی می‌کند و می‌بیند؛ دلیل این کار کاهش ریسک و خطرات کار و جلوگیری از آسیب زدن به ضایعات فلزی‌ است که از زباله‌های غیرقابل بازیافت دیگر جدا هستند.

جهت مشاهده سایر مقالات اینجا را کلیک فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *