چگونه از ضایعات آهن  برای ساخت محصولات جدید استفاده می شود: محصولاتی که از ضایعات آهن  بازیافت شده ساخته می شوند

 

یکی از مهمترین مزایای بازیافت ضایعات آهن ،دور نگه داشتن این فلزات و مواد شیمیایی سمیِ داخل آنها ، از محل دفن زباله هاست. بنابراین چگونه از ضایعات آهن برای تولید محصولات جدید استفاده می شود؟

اما مهم تر از مزایای زیست محیطی ، تشویق بیشتر افراد، خانواده ها و مشاغل به بازیافت هرگونه کالای ناخواسته ی فلزی است ، زیرا بازیافت ضایعات آهن  حس اقتصادی خوبی دارد. این ماده نقش مهمی در “اقتصاد مدور” دارد و ضایعات فلزی یکی از مواد اساسی است که می تواند در مصارف جدید اصلاح شود.

گزینه های زیادی برای استفاده مجدد از ضایعات آهن وجود دارد. آنچه که به نظر بلااستفاده می آید ، می تواند دوباره و دوباره مورد استفاده قرار گیرد تا چیز جدیدی را ایجاد کند ، که این کار نهایتا هزینه تولید محصولات را پایین می آورد.

چگونه از ضایعات آهن  برای ساخت محصولات جدید استفاده می شود

اگر در اطراف خانه اجناس فلزی ای دارید که دیگر نمی خواهید از آنها استفاده کنید ، آنها را دور نریزید. واقعیت این است که ، امروزه ضایعاتی مانند آلومینیوم ، مس ، فولاد ، برنج و آهن از موارد پر تقاضا بین تولید کنندگان اند. این فلزات می توانند بارها و بارها و با موفقیت بازیافت و در محصولات جدید و با اهداف متنوعی از جمله محصولاتی که در خانه ها ، دفاتر ، صنایع تولیدی و ساختمانی هستند مورد استفاده قرار گیرند.

بازیافت ضایعات آهنساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز به طور گسترده ای از ضایعات آهن و فلزات آلومینیومی در طیف گسترده ای از پروژه ها از جمله ساخت جاده ها و پل ها استفاده می کند. ضایعات غالباً برای تهیه مجموعه ای از مصالح ساختمانی نیز استفاده می شوند.

حمل و نقل

ضایعات آهن  برای تولید انواع وسایل نقلیه از جمله اتومبیل ،هواپیما و کشتی استفاده می شوند.

تولید

مصالح ساختمانی و صنعتی زیادی از ضایعات آهن تولید می شوند. بسیاری از اجناس متداول تولیدی از مقدار زیادی ضایعات استفاده می کنند برای مثال کانتینر های صنعتی که توسط بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد از ضایعات آهن ساخته می شوند.

همین مورد در مورد کانتینر های مخصوص حمل و نقل نیز صادق است که کاربردهای فراتری نسبت به حمل و نقل کالا انجام می دهند. همچنین این کانتینر های عظیم در پروژه های ساخت و سازِ تجاری مانند مجتمع های اداری و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند و حتی از آنها برای ساخت یک فروشگاه قابل حمل استفاده می شود که می تواند از یک مکان به مکان دیگر منتقل شود.

بسته بندی

اگر دقت کنید،هنگامی که از فروشگاه مواد غذایی محلی خود بازدید می کنید ،   می بینید که آلومینیوم و فولاد بازیافت شده معمولاً به عنوان بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته است. بیشتر کنسروها حاوی فلز های بازیافتی هستند و اغلب آنها از مواد ۱۰۰٪ بازیافتی ساخته می شوند.

در واقع ، فقط چند ماه طول می کشد تا ضایعات بازیافتی دوباره در قفسه های مواد غذایی ظاهر شوند. این یک استفاده بسیار اقتصادی و کارآمد از فلزات بازیافتی است.

مبلمان خانگی

به احتمال زیاد خانه شما حاوی مواد فلزی بسیار بیشتری نسبت به آن چیزی است که فکرش را می کنید و احتمالاً از ضایعات آهن  برای تهیه تعداد زیادی از آنها استفاده شده است. این می تواند شامل لوازم خانگی، مبلمان ،انواع وسایل ، لوازم روشنایی و بام منزلتان باشد که اغلب به طور کامل از فلزات بازیافتی ساخته شده است.

بدلیل ماندگاری بالای فلزات بازیافتی، بسیاری از مبلمان های فلزی ،میزها و لامپ ها با این فلزات ساخته می شوند.همچنین کمد های اداری ، ابزار باغبانی می توانند از ضایعات آهن بازیافتی ساخته شوند.

چرا استفاده مجدد از ضایعات آهن مهم است؟

استفاده مجدد از ضایعات آهن مزایای زیست محیطی بسیار زیادی را به همراه دارد زیرا باعث می شود تا ضایعات آهن از محل های دفن زباله دور شوند ، جایی که مواد شیمیایی سمی موجود در آنها مانند جیوه و سرب می توانند به داخل خاک و آب نفوذ کرده و آنها را آلوده کنند.

 

بازیافت ضایعات آهن همچنین به حفظ منابع طبیعی ما کمک می کند. اگر تولید کنندگان از فلزات بازیافت شده استفاده نمی کردند ،مجبور بودند به فلزاتِ حاصل از استخراج سنگ معدن خام روی بیاورند.

امروزه عمل پالایش فلز پیچیده تر شده است . ضایعات دارای نقطه ذوب کمتری نسبت به سنگ معدن یا فلزات خام هستند ، بنابراین انرژی کمتری برای فرآیند بازیافت استفاده می شود. همچنین این بدان معنی است که ما نیازی به تخریب زمین هایی که در آنها می توان سنگ معدن خام را استخراج کرد، نداریم.

استفاده مجدد از قراضه آهن در بسیاری از صنایع مزایای زیست محیطی بسیاری را در پی دارد ، زیرا نیاز به استخراج منابع طبیعی را که به سرعت رو به کمبود اند به حداقل می رساند . ضایعات فلزی ، فولاد ضد زنگ و فلزات مسی قابل بازیافت از طریق یک فرآیند و توسط یک کوره با دمش و ارتعاش، به محصولاتی با کیفیت بالاتر تبدیل می شوند.

به عنوان مثال ، ضایعات آلومینیومی می توانند در دمای پایین تر از آلومینیوم خام ذوب شوند،این به این معنی است که فرآیند بازیافت از انرژیِ به مراتب کمتری استفاده و از محیط زیست ما حفاظت می کند.

علاوه بر این ، پیشرفت فن آوری در پالایش ضایعات آهن می تواند به معنی افزایش کیفیت این فلزات نسبت به گذشته باشد پس بیشتر دوام می آورند و این به تولید کنندگان این امکان را می دهد تا محصولات با کیفیت بالاتری تولید کنند.

به عنوان مثال مس کاربردهای بسیاری دارد و از جمله ضایعات با ارزش است. از ضایعات آهن برای تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود ، جایی که ضایعات آهن برای جذب ، تخریب و سم زدایی ترکیبات سمی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده مجدد از فلزات بازیافت شده به میزان قابل توجهی به اقتصاد کشور کمک می کند. بازیافت، موادی را که زمانی زباله محسوب می شدند را دریافت و آنها را به مواد اولیه با ارزش افزوده تبدیل می کنند.

جمع آوری ، پردازش ، تولید مجدد و فروش فلزات بازیافتی با پایین آوردن هزینه تولید محصولات ، اقتصاد را رونق می دهد ، پس اندازهایی که می تواند در قالب قیمت پایین تر محصولات به مصرف کنندگان منتقل شود.

صنعت بازیافت ضایعات با ایجاد میلیاردها دلار سود و درآمد مالیاتی، سالانه ده‌ها هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند.

صنعت بازیافت همچنان قوی است زیرا بازارهای محلی زیادی برای فلزات بازیافت شده وجود دارد. تقاضای زیادی برای فلزات بازیافت شده وجود دارد که انتظار می رود این صنعت با رشد روز افزون روبرو شود. این صنعت به دلیل اشتغال زایی، پشتیبانی از تولید کنندگان دولتی و سایر بخش های اقتصادی و درآمد مالیاتی که به ایالت ها و دولت های محلی میرساند به طور قابل توجهی برای اقتصاد ما مفید است.

استفاده مجدد از ضایعات آهن

مزایای اقتصادی بازیافت ضایعات آهن آشکار است. انتظار می رود که بازیافت ضایعات آهن همزمان با کاهش ضایعات موجود در محل های دفن زباله به اشتغال زایی ادامه دهد.

با یک اقتصاد جهانی پررونق ، می توان انتظار داشت که سرمایه گذاری های خصوصی و دولتی بیشتری در همه زمینه ها ،از بهبود زیرساخت های شهری گرفته تا ساخت ساختمان های جدید، صورت گیرد. که این امر نیاز به فلزات را افزایش می دهد ، به همین دلیل نیاز به مصرف کنندگان و مشاغل بیشتری وجود دارد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.