در گذشته ضایعات آهن و سایر ضایعات فلزات ، مواد کم ارزشی بودند که از استهلاک مواد با ارزش به وجود می آمدند و مجددا برای ساخت مواد با ارزش به کار می رفتند. با افزایش نرخ جمعیت ، پیشرفت های تکنولوژی ، رقابت های تجاری ، افزایش نرخ انرژی ، تورم و توسعه این تعریف دچار تغییر شد.

امروزه از قراضه آهن به عنوان کالایی با ارزش که گاهاً تا ۹۰درصد ارزش کالای نوی خود را دارا می باشد یاد می شود. اهمیت تجارت ضایعات آهن به قدری زیاد شد که آن را به صنعتی تخصصی و بسیار پویا بدل کرد. از این رو ضایعات آهن به تجارتی ارزشمند و دارای اهمیت در صنایع فولاد کشور و همچنین کارخانجات ذوب فولاد تبدیل شده است.

رشد صنعت ضایعات آهن

امروزه بنگاه های اقتصادی فعال در حوزه صنعت ضایعات فلزی رشد قابل توجهی کردند و دانش را در کنار تکنولوژی به عنوان یک اصل جدایی ناپذیر پذیرفتند.

در گذشته در صنعت قراضه آهن ، نیاز چندانی به دانش آکادمیک ، آموزش و تکنولوژی دیده نمی شد .اما امروزه شاهد شکوفایی و تحول تیم های اجرایی این حوزه هستیم. از آنجایی که سهم و ارزش تجاری حوزه ضایعات به ویژه ضایعات آهن در صنعت فولاد بسیار قابل توجه است.می توان اهمیت تجارت ضایعات آهن را دریافت .

شرکت مبین فولاد آسیا، متخصص درصنعت ضایعات با بهره گیری از کارشناسان حرفه ای به منظور گسترش شبکه تامین و توزیع خود با رویکرد ذینفع سازی علاقه مند به توسعه ارتباط خود با شما می باشد .

 

همین لحظه با ما تماس بگیرید. همکاران ما در چت آنلاین منتظر شما هستند .

   

  ضایعات آهن چیست؟

  به ضايعات فولادی و چدنی كم كربن غیرقابل مصرف، که بازیافت پذیر باشند آهن قراضه می گویند، قراضه آهن اغلب ضایعات نامیده می شود و همچنین به عنوان طلای صنعت فولاد نیز شناخته میشود. از قراضه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین فلزات در صنایع مختلف استفاده میشود.

  بازیافت قراضه فولاد، ضرورت استخراج سنگ‌آهن را کاهش داده و نیز انتشار دی‌اکسیدکربن را به میزان چشمگیری محدود کرده است همچنین تاثیر قابل‌ توجهی بر کاهش مصرف انرژی، آب و نیز آلودگی هوا دارد. قراضه فولاد به پشتوانه همین کارآمدی‌ها در جهان به‌عنوان ماده اولیه مورد نیاز در فرآیند تولید محصولات جدید فولادی شناخته شده.

  با بالا رفتن هزینه تامین انرژی کارخانه جات ذوب و ریخته گری ،عدم امکان استفاده از سایر محصولات جایگزین در برخی واحدها ،افزایش مصرف ضایعات آهن به واسطه افزایش تولید فولاد در سالهای اخیر باعث افزایش تقاضا برای ضایعات آهنی شده است .

  از دیگر سوی مقدار عرضه ضایعات آهنی متناسب با تقاضای آن ، افزایش نیافته است که همین امر عدم توازن در عرضه و تقاضا را در پی دارد.بیشتر بودن سهم تقاضا نبست به عرضه فارغ از امکان پیشرفت دانش و تکنولوژی ، روز به روز بر ارزش و اهمیت این کالا ی استراتژیک می افزاید. نرخ ضایعات آهن معمولا نشات گرفته از تقاضاست.

  پارامتر های متفاوتی مانند مقدار تقاضای موثر بر محصول نهایی ،افزایش یا کاهش نرخ محصول نهایی ،افزایش و یا کاهش کالاهای جایگزین ویا مادر مثل سنگ آهن ،گندله آهن اسفنجی می تواند بر نرخ ضایعات آهنی اثر گذار باشد.

  شرکت مبین فولاد آسیا سعی داشته با توجه به رسالت ارزش هایش و بر اساس سهم اثر گذار خود در این صنعت تعادل بین عرضه و تقاضا ،حفظ منافع ذینفعان خود را جزء اولویت های مهمش قرار دهد.

  ضایعات آهن 1

  انواع قراضه و نحوه درجه بندی قراضه

  قراضه‌ها از اهمیت فراوانی برخوردارند زیرا دوباره وارد چرخه تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین نحوه درجه‌بندی انواع قراضه و سطح کیفیت متفاوت آن در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درجه‌بندی انواع قراضه را خلوص آهن موجود در آن مشخص می‌کند.

  نحوه درجه بندی ضایعات آهن (قراضه) توسط کارخانجات فولاد تعیین میشود و روش معمول درجه بندی به شرح زیر می باشد که همیشه هم از سوی کارخانجات فولاد رعایت نمی گردد.

  انواع قراضه

  معمولا اکثر افراد تصوری یکسان از قراضه آهن دارند. رایج ترین برداشتی که بسیاری از مردم در مورد قراضه آهن دارند، مربوط به آهن آلات ضایعاتی است که بعد از تخریب ساختمان های قدیمی به دست می آید. ولی با این حال، باید گفت که قراضه ،محدود به آهن آلات قدیمی که از ساختمان و به طور کلی آهن آلات کهنه نمی باشد. بلکه علاوه بر این، قراضه آهن دارای انواع مختلفی است، که بر اساس درجه های آن تقسیم بندی می شود. قراضه ها انواع مختلفی دارند که در صنعت با تعاریف مختلفی از آنها نام برده می شود. از این رو ، قراضه آهن به درجه بندی های مختلفی تقسیم می شود.

  ضایعات آهنی درجه سوپر ویژه

  درجه سوپر ویژه

  قراضه های درجه سوپر ویژه که می توان گفت در تقسیم بندی انواع قراضه ها در جایگاه بالاتری قرار دارند و بیشتر مورد توجه هستند، این قراضه ها شامل قراضه هایی مانند آهن آلات ساختمانی مانند تیر آهن، خرده میل گرد، گوش ورق ضخیم، نبشی، ناودانی و غیره می شوند. قراضه های درجه سوپر ویژه ارزش بیشتری در مقایسه با قراضه های دیگر دارند و از اهمیت زیادی برخوردار می باشند.

  ضایعات آهنی درجه ویژه

  درجه ویژه

  یکی از انواع تقسیم بندی ها قراضه ها به درجه ویژه می باشد. منظور از قراضه درجه ویژه، ، ورق روغنی و سیاه و فاقد زنگ زدگی، قالب بتن، سر تیر آهن، تکه نبشی، تکه ناودانی، انواع میلگرد و انواع تسمه های آهنی ضخیم، قالب های بتنی با کسر، رینگ اتومبیل، موتور یخچال اوراق شده به همراه افت ، پرس میلگرد، لوله سیاه ضخیم، کناره ورق های ضخیم و غیره می باشد.

  ضایعات آهنی درجه 1 - ضایعات آهن | قیمت ضایعات آهن و قراضه آهن | مبین استیل

  درجه یک

  نوعی دیگر از قراضه های آهن وجود دارند که قراضه های درجه یک نامیده می شوند. قراضه هایی مانند میلگرد کلافی، قوطی و پروفیل ، سر و ته آبگرمکن، انواع لوازم موتوری سبک و سنگین، شاسی اتومبیل،انوع ورق های روغنی و سیاه رنگ دار ، انواع چرخ‌دنده، ریل ، چرخ و محور قطار ،سروته شوفاژ بدون رسوب و غیره از این دست می باشند.
  در قراضه های درجه یک حداقل میزان آهن ۹۷ درصد می باشد و سه درجه باقی را فسفر و گوگرد هر یک ۰/۵ درصد، مس، کرم و نیکل هر یک ۰/۰۲ درصد، مولیبدن ۰/۱ درصد، عناصر مس، نیکل، مولیبدن، کرم در مجموع ۰/۳۵ و سرب و روی و قلع هر یک۰/۰۳ درصد تشکیل می دهند

  ضایعات آهنی درجه 2 - ضایعات آهن | قیمت ضایعات آهن و قراضه آهن | مبین استیل

  درجه دو

  اهمیت قراضه های درجه دو بعد از قراضه های درجه یک قرار دارد، این قراضه های در مقایسه با قراضه های درجه یک، به میزان ۳ در صد کمتر آهن دارند. یعنی حداقل میزان آهن در این قراضه ها ۹۴ درصد می باشد. که شش درصد باقی را سایر عناصر و فلزات تشکیل می دهد. به قراضه هایی مانند ضایعات درب و پنجره آهنی مستعمل ، تنه دو چرخه و موتور سیکلت، انواع توری، میلگرد کلاف شده ،آبگرمکن بدون رسوب برش خورده، لوله گالوانیزه ، انواع لوله سبک ، سیم جوش، تسمه‌های کلاف شده، ، ورق‌های گالوانیزه، اتصالات گالوانیزه، سیم بسته‌بندی بدون زنگ‌زدگی ،همگی ازجمله قراضه‌های درجه‌ دو محسوب می‌شوند.

  ضایعات آهنی درجه 3 - ضایعات آهن | قیمت ضایعات آهن و قراضه آهن | مبین استیل

  درجه سه

  قراضه های درجه سه، بخش دیگری از قراضه های آهن می باشند، که در مقایسه با انواع قراضه های دیگر مشخص می شود. حداقل میزان آهن در این قراضه ها ۹۲ درصد می باشد، که نسبت به قراضه های درجه یک و دو کمتر است. ۸درصد عناصر باقی مانده را سایر عناصر مانند فسفر، مس، نیکل، سرب، روی و غیره تشکیل می دهد. ورق گالوانیزه مستعمل و رنگ خورده، حلب بهداشتی فله، منبع اگزوز ماشین و شلنگ‌های فشارقوی سوخته ازجمله قراضه درجه سه به شمار می‌روند.

  ضایعات آهنی درجه آلیاژی - ضایعات آهن | قیمت ضایعات آهن و قراضه آهن | مبین استیل

  درجه آلیاژی

  منظور از قراضه های آلیاژی ضایعات آهنی  هستند که دارای درصد بیشتری از  عناصر  کروم، منگنز، نیکل ،روی و غیره می باشد، که به این قراضه ها، قراضه های آلیاژی می گویند. قراضه هایی مانند، میل لنگ، چرخ دنده؛ کمک فنر برش خورده ، سیم بکسل خرد شده ، تسمه فنر و غیره از جمله قراضه های آلیاژی می باشند.

  ضایعات روغنی و ضایعات گالوانیزه - ضایعات آهن | قیمت ضایعات آهن و قراضه آهن | مبین استیل

  ضایعات روغنی و ضایعات گالوانیزه

  ضایعات روغنی و ضایعات گالوانیزه از دیگر قراضه ها می باشند. معمولا در صنایع تولید قطعات خودرو و ماشین سازی و… قراضه های آهن روغنی یافت  می شود و قراضه هایی مانند دکل های برق ، لوله آب و غیره از جمله قراضه های ضایعات گالوانیزه می باشند که معمولا با لایه ای از روی پوشانده شده اند .

  ضایعات آهن | قیمت ضایعات آهن و قراضه آهن | مبین استیل

  ضایعات حلب

  ضایعات حلب به دو دسته ، حلب فله و حلب پرسی تقسیم بندی می شوند،که  شامل ورق های بهداشتی وغیر بهداشتی هستند.  قوطی کنسروها و انواع گالون ها و ظروف حلبی استفاده شده در مصارف خوراکی جزء ورق های بهداشتی هستند .ورق های غیر بهداشتی شامل انواع ورق های صنعتی استفاده شده در خودرو و  اجزای  آن مثل انواع فیلتر های خودرو و فیلترهای صنعتی ، باک خودرو ،ورق های استفاده شده در نمای ساختمان مانند لوازم خانگی و دکوراسیون ، بدنه کولر و…

  آخرین رسانه ها

  2019/10/22

  ذوب ضایعات فولادی در کوره های قوس الکتریکی

  کوره قوس الکتریکی یکی از روش ها برای تولید فولاد استفاده از کوره قوس الکتریکی میباشد که در سایز های متفاوتی هستند ، بزرگترین کوره برای []
  2019/09/06

  فرآوری ضایعات به روش کاتینگ

  2019/09/02

  بریکت گرم آهن اسفنجی

  تولید بریکت گرم آهن اسفنجی