یکی از مشکلاتی که انسان در طول زندگی امروز خود با آن زیاد مواجعه میشود مساله آلودگی محیط زیست و کمبود منابع است که از اهممیت ویژه ای بر خوردار است و خیلی چیزهای دیگر که باعث شده برخی از بازیافتی ها دست به جمع آوری این ضایعات بزنند (همین بازیافتی هایی که ممکنه بعضی از شماها صدا آن شنیده باشید که مسِٔول جمع اوری وسایل و محصولاتی که به درد شما نمیخوره و غیر قابل استفاده است از یک قطعه آهن گرفته تا قوطی رانی) که هم جلوی آلودگی محیط زیست گرفته شود و هم بتوانند کمبود منابع خود را جبران کنند که جمع آوری این ضایعات یک مساله مهمی در چرخه زندگی انسان شده است

اکثر ما همیشه فکر میکنیم که ضایعات آهن بیشتر در مکان های صنعتی و ساختمانی یافت میشود ولی شاید به این فکر نکرده باشیم که ممکنه این ضایعات اطراف محل زندگی و حتی داخل منزل ما هم وجود دشته باشد.

ممکنه برای شما سوال پیش بیاد که این ضایعات که در منزل همه ما وجود دارد چگونه ضایعاتی هستند و اصلا چه چیز هایی را شامل میشوند پس برای رسیدن به جواب خود با ما همراه باشید .

ضایعات حلب به چه نوع ضایعاتی گفته میشود؟

ضایعات حلب بیشتر در خانه ها یافت میشود که از جمله این ضایعات حلب می توان به زیر اشاره کرد :

  • قوطی های روغن جامد 
  • قوطی های رب
  • قوطی های نگهداری پنیر و هر قوطی که مواد غذایی در آن نگهداری میشود.

این قوطی ها بعد از استفاده از محتویات داخلش جز ضایعات حلب محسوب میشوند و حلب هایی که از آنها قوطی ساخته میشود بر روی آنها عمل معکوس گالوانیزه صورت میگیرد.

ضایعات حلب از چه مکان هایی بدست می آید؟

همان طور که در بالا گفته شد دور ریزی ضایعات حلب اکثرا برای محیط منزل و خانه است .به طور کلی ما در طی شبانه روز از مواد غذایی زیادی استفاده میکنیم که میتوانیم دست به جمع آوری این گونه ضایعات بزنیم . زباله های خانگی یکی از بااهمیت ترین زباله هایی است که اگر تفکیک آنها به درستی و با دقت انجام گیرد کمک بسیاری زیادی به سرمایه ملی میشود پس اگر ما زباله های خانگی خود را به درستی مدیریت کنیم و به بازیافتی ها تحویل دهیم نه تنها ب سرمایه ملی بلکه به محیط زیست هم کمک کردیم و جلوی بروز بسیاری از مشکلات بهداشتی را هم گرفتیم.

باید توجه داشته باشید که بسیاری از ظروف و موادی که به عنوان زباله بی ارزش دور ریخته میشود ممکنه زباله نباشند و قابلیت بازیافت داشته باشند.

روش بازیافت و جمع آوری ضایعات حلب به دلیل اینکه از موادی با ترکیبات مختلف ساخته شده است بسیار دشوار تر و سختر از ضایعات دیگر است.

قیمت ضایعات حلب چگونه است ؟

ضایعات حلب بنا به اینکه قبلا از آنها استفاده شده و به دلیل نالخالصی (موادی که داخل آنها بوده) که درون قوطی ها وجود داشته باعث کاهش قیمت در هر کیلو گرم  از آنها میشود و همچنین قیمت ضایعات حلب نسبت به ضایعات دیگر به دلیل وزن سبکی که دارند کمتر است.

حلب2

تصویر 1- ضایعات حلب

 

انواع ضایعات حلب

ضایعات حلب امروزه در بازار قراضه به دو گروه ضایعات حلب فله و ضایعات حلب پرسی تقسیم میشوند و بعد به فروش میرسند.

  • ضایعات حلب فله: آن دسته از ضایعات حلبی هستند که فلز آن تیکه تیکه شده باشد به عبارتی سالم نباشد.
  • ضایعات حلب پرسی: آن دسته از ضایعاتی هستند که توسط دستگاه پرس ،جمع شده باشند .

نکته : به دلیل تقلب در بارها و وجود خاک در بعضی از پرس ها باعث شده که بسیاری از کارجانجات از تخلیه بار حلب پرسی خودداری کنند و  از خریدن حلب پرسی صرف نظر کنند

ضایعات حلب شامل :

  • ورق بهداشتی : شامل قوطی های کنسرو  و انواع گالون ها و ظروف حلبی استفاده شده در مصارف خوراکی و ..
  • ورق غیر بهداشتی: شامل انواع ورق های صنعتی استفاده شده در خودرو و اجزای آن مثل انواع فیلترهای خودرو و فیلترهای صنعتی ، باک خودرو ،ورق های استفاده شده در نمای ساختمان مانند لوازم خانگی و دکوراسیون ، بدنه کولر و…

 

همانطور که گفته شد تفکیک و بازیافت و جمع آوری ضایعات حلب بسیار مهم است که اگر به درستی صورت گیرد این ضایعات فرآوری شده و دوباره به چرخه تولید باز میگردد و دوباره میتوانیم از آنها استفاده کنیم.

در این مقاله قصد داشتیم شما را با ضایعات حلب به طور کامل آشنا کنیم امیدوارم مطالب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *