فرآوری قراضه + انواع فرآوری قراضه

ضایعات قابل بازیافت می تواند شامل، آهن، پلاستیک، شیشه، مقوا و … باشد. صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از تلف شدن آن یکی از اساسی ترین نیاز ها برای راه اندازی صنعت می باشد.  روند فرآوری کمک بسیار زیادی به صنعت، توسعه و تولید آن خواهد داشت. بنابر این وجود کارخانجات تبدیل و قراضه ها در کنار کارخانجات ذوب بسیار مهم و حیاتی می باشد. ضایعات آهن انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

فرآوری قراضه به چه معنی می باشد؟

قبل از هر چیزی باید با مفهوم قراضه یا ضایعات مواجه شویم. قراضه شامل مواد قابل بازیافتی است که از تولید و مصرف محصولاتی مانند قطعات خودرو، تاسیسات ساختمانی و مواد مازاد، ایجاد می شود. بر خلاف تصور عموم، نوعی از ضایعات خاص مانند آهن قراضه و … ارزش پولی بسیار بالایی دارند. انواع فلزات و حتی مواد غیر فلزی خاص برای بازیافت قابلیت های خاص خود را دارا می باشند.

فلز های قراضه هم در محیط های کسب و کار و هم در محیط های مسکونی ایجاد می شود.  ضایعات یا همان قراضه برای رسیدن به محصول جدید و تبدیل شدن به آن، پردازش می شوند. در واقع این مواد که در حالت عادی غیر قابل مصرف هستند، قراضه یا به انگلیسی Scrap گفته می شود. در سال های اخیر حجم ضایعات آهن قراضه رو به افزایش گذاشته است و فروش آن ها بر اساس وزن می باشد. قراضه های آهن و فولاد به دو دسته قراضه داخلی و قراضه خارجی تقسیم می شوند.

معرفی ضایعات

حالا پس از معرفی ضایعات یا همان قراضه و تعریف اولیه آن، به بررسی مفهوم فرآوری قراضه می پردازیم و به این سوال که “فرآوری قراضه چیست؟ ” پاسخ دقیق و جامعی خواهیم داد. ضایعات جمع آوری شده را در محل هایی مانند یک انبار یا سوله روباز جمع آوری می کنند. فرآوری یا بازیافت در واقع آماده سازی مواد برای استفاده بهینه و مجدد می باشد. این کار مصرف مواد اولیه خام و مصرف انرژی را بسیار کم می کند. معمولا بیشترین مواد بازیافتی و ضایعات در صنایع فولاد است.

نکته قابل توجه این است که فلزات آهنی و غیر آهنی، می توانند به صورت نامحدود، بار ها بازیافت و فرآوری شوند، بدون این که کیفیت این مواد از دست برود. فرآوری و بازیافت تفاوت کوچکی با یکدیگر دارند. فرآوری فرآیندی پیش از بازیافت است و در آن ضایعات خریداری شده جهت شارژ در کوره های مختلف بهینه سازی و آماده می شود.

چرا قراضه ها را فرآوری می کنند؟

در این قسمت نکاتی را جهت فرآوری قراضه ها ارائه می دهیم تا بدانیم دلیل یا دلایل اصلی فرآوری قراضه چیست؟ یکی از مسائلی که امروزه کشور های پیشرفته یا در حال توسعه با آن درگیر هستند، مصرف انرژی می باشد. یکی از راه های بسیار خوب و به صرفه جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و صرفه جویی در مصرف آن، فرایند های فر آوری و بازیافت قراضه ها می باشد.

البته این فرایند به توسعه صنعت و تولید بیشتر نیز کمک خواهد نمود. این روند مزایای بسیار زیادی حتی برای محیط زیست هم خواهد داشت. با فرآوری و بازیافت ضایعات، به میزان ۹۷ درصد در استفاده از منابع صرفه جویی خواهد شد. منابع آبی تا ۷۶ درصد کمتر به آلودگی دچار خواهند شد. باعث صرفه جویی در مصرف منابع آبی تا ۴۰ درصد می شود.

یکی از مهم ترین و ویژه ترین مزایای بازیافت و فرآوری قراضه به خصوص در این روز ها ، صرفه جویی ۹۰ درصدی استفاده از مواد خام می باشد. با بازیافت بسته یک تنی ضایعات آهنی به میزان ۱۱۱۵ کیلوگرم در مصرف آهن و ۶۲۵ کیلوگرم در مصرف زغال سنگ صرفه جویی خواهد شد. البته این روند در اقتصاد هم تاثیر بسیار زیادی دارد و باعث بهبود روند اقتصادی خواهد شد.

چگونه قراضه را فرآوری می کنند؟

عناصری که همراه با قراضه ها و به خصوص آهن قراضه ها هستند به دو دسته عناصر غیر مفید و عناصر مفید تقسیم بندی می شوند. مواد غیر مفید آن مواد یا آلیاژ هایی هستند که به طور نا مطلوبی در ترکیب قراضه ها موجود می باشد. این مواد یا قابل جدا سازی هستند یا نمی توان آن را از ضایعات ذوب شده جدا نمود. عناصر مفید هم آلیاژ های به صرفه در قراضه می باشند.

اما بحث در واقع فرآوری و جدا سازی عناصر غیر مفید می باشد چرا که در مواردی، حتی شاهد افزودن عناصری مفید به ضایعات هستیم. این ناخالصی ها را باید جهت فرآوری قراضه از آن ها به روش های مختلف جدا نمود. روش دیگر جهت فر آوری قراضه کاهش دانسیته یا همان چگالی می باشد.

قراضه هایی که از ابتدا دارای چگالی کمی هستند، به صورت مکعب های فشرده شده با چگالی بالا توسط دستگاه های پرس هیدرولیک در می آیند و قراضه های سنگین به قطعات کوچک تر تقسیم می شوند.

انواع فرآوری های قراضه

قراضه را می توان به روش های مختلفی فرآوری کرد که در این بخش چند روش مختلف را بررسی می کنیم.

روش پرس کردن

اولین روش، پرس کردن است. پرس در روند فرآوری قراضه بسیار مهم و پر کاربرد است و در کشور ما معمول تر از تجهیزات دیگر می باشد. پرس ها کوچک و ساده هستند و به همین دلیل سو استفاده های بسیاری از آن شده است از این رو بیشتر کارخانه ها روند پرس را خود انجام می دهند. دستگاه پرس وسیله ای است که کار تغییر شکل فلزات را بدون براده برداری انجام خواهد داد. این روند حتی برای خودرو های فرسوده هم انجام خواهد گرفت.

خط شردر

روش بعدی استفاده از شردر ها(Shredders) یا همان ماشین های خرد کننده است . خروجی های ماشین شردر بهترین و همگن ترین نوع ضایعات است و به هنگام ذوب شدن، آلودگی کمتری از خود به جا خواهند گذاشت و دردسر هایی مانند انفجار کپسول های انفجاری را نخواهد داشت. این سیستم تقریبا تمام فرآیند های فرآوری قراضه را انجام می دهد. قراضه را خرد می کند، فشار می دهد، شستشو می کند و دست آخر ان ها را تفکیک می نماید. شردر ها مدل های مختلفی دارند و به دلیل این که در هر تن بار فلزی درصد بالاتری از آهن را دارا می باشند، بازدهی آن ها نیز بالاتر است.

بریکت سازی از خرده های آهن

بریکت خرده های آهن (پلیسه ها ) خواص زیادی از جمله چگالی بالا، مقاوت مناسب در برابر اکسید شدن و … را دارد.
در این روش مواد با تکه های ریز و غیر همگن به بریکت هایی با ابعاد و شکل مشخص تبدیل می شوند . بریکت سازی خرده های آهن،یک تکنولوژی در زمینه فشرده سازی ریزه های فلزی غیر همگن می باشد. محصول نهایی درای چگالی ۸ دهم تا ۱ تن بر متر مکعب خواهد بود.

برشکاری با گاز

این روش فرایند سوزاندن و حرارت دادن  است. به فرآیند برش دستی قراضه ضخیم و سنگین با استفاده از هوا برش را روش سوزاندن می گویند. این شیوه با استفاده از اکسیژن و پروپان صورت می پذیرد که مشعل هوا برش این دو گاز را ترکیب نموده تا یک شعله بسیار دقیق ایجاد کند و قادر به ذوب کردن فولاد باشد. فرآیند مشعل، اندازه فلز قراضه را به اندازه های خاصی کاهش می دهد و هر ماده خارجی را که برای مصرف کننده نهایی قابل قبول نیست را از بین می برد.

قیچی کردن

فرایند برش با دستگاه های مکانیکی برای برش کلیه مقاطع ضخیم و حجیم مثل تیرآهن – نبشی- لوله – ورق-پروفیل های آهنی درب و پنجره ، واگن های قطار ،هواپیما ، گشتی و …..کاربرد دارد.
ماشین های برش میتوانند قابل حمل و یا ثابت باشند . عملکرد این ماشین ها همانند عملکرد قیچی برای برش کاغذ است ، این نوع برش سریع تر و کارآمد تر از سایر روش ها برای برش این نوع مواد است. از طرف دیگر برش با دستگاه قیچی به خاطر حفظ وزن مواد برش شده مورد توجه است .

 

ما بر این باور هستیم که شما دوستان و همراهان همیشگی ما می توانید با نظرات و اتقادات سازنده خود به تیم تولید محتوایی ما کمک نمایید تا برای خود شما این کارایی را داشته باشیم و بتوانیم هر چه بهتر و با کیفیت تر محتواهایی هر چه فاخرتر و کامل تر تولید کنیم.

به همین منظور اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا موضوعی ذهن شما را به خود مشغول نموده و نقد دارین که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
در ضمن اگر در ارتباط با موضوع مقاله دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از آن آگاه گردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *