خرید و فروش ضایعات آهن به دلیل مزایای بسیاری که برای صنعت و اقتصاد به همراه دارد، برای کشورهای زیادی در سراسر دنیا یک تجارت بسیار مهم محسوب می‌شود. خوشبختانه کشور ما نیز به این مساله پی برده و در سال‌های اخیر سعی در تمرکز بیشتر بر روی خرید و فروش ضایعات آهن، چالش‌های پیش رو در کسب و کار مذکور و تمامی مباحث مطرح در این زمینه داشته است. از آن جا که قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش فولادی است، برای فعالیت در این راستا می‌بایست به موارد زیادی توجه نمود که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

اهمیت خرید و فروش ضایعات آهن

قراضه‌های آهنی، عضو جدایی ناپذیر زندگی در شهرها و کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته است. آمار رواج استفاده از فلز آهن، نشان می‌دهد که به عنوان یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین انواع فلزاتی است که انسان استفاده می‌کند. بالطبع به دلیل عمر محدود هر سازه‌ی فلزی و غیر فلزی پس از مدتی غیر قابل استفاده شده و به عنوان قطعات ضایعاتی آهن مطرح می‌شوند.

از این قطعات برای ذوب مجدد جهت بازیافت آهن از فراوری قراضه استفاده می‌کنند که معمولا با اعمال تغییراتی به تولید شمش‌های فولادی می‌انجامد. به لحاظ کمک شایانی که این صنعت به اقتصاد و محیط زیست می‌کند، و به خاطر تاثیر مثبتی که در صرفه جویی انرژی و منابع ملی دارد، مستحق توجه و تمرکز زیادی است.

از جمله مسائلی که می‌بایست بر روی آن تمرکز گردد، قیمت گذاری، دسته بندی قراضه‌ها، تسهیل ارتباط بین مردم، مراکز جمع آوری و کارخانه‌های ذوب، تجهیز مراکز خرید و فروش به تجهیزات روز و مسائلی از این قبیل است. همان‌طور که هر کسب و کاری نیاز به بررسی شرایط، جوانب و موقعیت‌ها دارد، خرید و فروش ضایعات نیز نیازمند انجام شدن برخی عوامل است.

قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش، قیمت جهانی سنگ آهن، هزینه‌های حمل و نقل و موارد متعدد دیگر است که کارشناسان این حوزه با آن آشنایی لازم را دارند. بنابراین خرید و فروش ضایعات آهن نه تنها امروز مهم در صنعت یک کشور محسوب می‌شود، بلکه توجه به کیفیت انجام خدماتی از این قبیل حیاتی است.

 

قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش

عوامل مختلفی بر قیمت ضایعات آهنی تاثیر می گذارند.

عوامل موثر بر قیمت ضایعات آهن

قبل از اشاره به این مساله که قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است، به عوامل و فاکتورهای موثر در قیمت گذاری بر روی قراضه‌های آهنی می‌پردازیم. عوامل متعددی بر نرخ در نظر گرفته شده برای خرید ضایعات آهن از مردم و برخی صنایع، یا فروش قراضه‌های خریداری شده به کارخانجات ذوب و فراوری وجود دارد.

در سراسر دنیا، قیمت روز سنگ آهن یا شمش‌های آهنی که برای تولید متریال‌های آهنی به کار می‌روند، بر قیمت قراضه‌های حاصل از فرسودگی آن متریال‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابراین قیمت تمام شده برای تولید یک قطعه‌ی آهنی بر روی نرخ خرید و فروش آن قطعه تاثیر مستقیم و بدیهی خواهد داشت. به علاوه، هزینه‌های در نظر گرفته شده برای تولید قطعه‌ی آهن از آهن خام یا سنگ آهن نیز در تعیین این قیمت نقش غیر مستقیم دارد.

به بیان بهتر، برای تولید یک قطعه‌ی آهنی با فرم و شکل خاص، میزانی از انرژی نفت، گاز و برق مصرف می‌شود تا آهن خام به فلز قابل استفاده تبدیل گردد. بنابراین تاثیر مصرف انرژی‌های فسیلی و غیر فسیلی نیز بر قیمت قطعه و به تبع آن قیمت قراضه آشکار است. پس اغراق نیست اگر بگوییم قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش و قیمت جهانی نفت است.

به علاوه، هزینه‌های صرف شده برای حمل و نقل، انبار سازی و تجهیزات جداسازی نیز در این مورد موثر است. میزان عرضه و تقاضا در بازارهای کشوری، منطقه‌ای و جهانی و تعادل یا عدم تعادل این دو نیز تاثیر قابل توجهی بر قیمت گذاری بر روی انواع قراضه خواهد داشت. بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا به خصوص تحت تاثیر تقاضای فصلی در سال‌های اخیر کاملا مشهود است.

قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش

یکی از عوامل موثر بر قیمت قراضه های فلزی، قیمت روز شمش های فولادی است.

قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است.

از آن جا که ضایعات آهن به طور گسترده منابع اولیه‌ی تولید شمش‌های فولادی است، قیمت در نظر گرفته شده برای این دو کالا نیز متناسب خواهد بود. این گزاره که قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است، به این مساله اشاره می‌کند که قیمت قراضه متناسب با شمش تغییر خواهد کرد. بنابراین کسب و کارهای مرتبط یا مردم برای اطلاع از قیمت انواع قراضه، می‌توانند قیمت روز شمش فولاد را بررسی کنند.

اگرچه این تحلیل نتیجه‌ی دقیق و قطعی به ما نخواهد داد، چرا که عوامل زیادی در تعیین نرخ قراضه آهن دخیل است، اما یک بازه‌ی حدودی را برای ما مشخص می‌کند. البته قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش هست، اما عوامل پررنگی مانند نرخ ارز و تبادل ضایعات بین کشورها که تعیین کننده‌ی میزان صادرات نیز هست، در این مورد دخیل خواهد بود.

یک مساله‌ی بسیار مهم دیگر در این مورد، تقاضای ویژه برای دسته‌ای از ضایعات است که بر قیمت آن تاثیر مستقیم می‌گذارد. به بیان واضح‌تر، صنایع و کارخانه‌های مصرف کننده‌ی این قراضه‌ها، در شرایط خاصی که نیاز به نوع مخصوصی از ضایعات اهن دارند، آن را با قیمت بالاتر از مراکز جمع آوری می‌خرند. چرا که با این کار قادر خواهند بود بازار آن قراضه را در دست خود گرفته و حجم بیشتری از مواد اولیه را در اختیار داشته باشند. بنابراین این مساله نیز مهر اثباتی بر این ادعاست که قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است.

قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است.

قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است.

همان طور که دیدیم، قراضه‌ها و کسب و کار مبتنی بر خرید و فروش این کالا اهمیت زیادی در چرخه‌ی صنعت و اقتصاد کشورها دارند. توجه به این امر که قیمت ضایعات آهن تابعی از شمش است، می‌تواند اطلاعاتی از نوسانات نرخ قراضه‌ها در کشور و منطقه فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *