آقای مهندس امیر صحرایی،رییس هیات مدیره شرکت مبین فولاد آسیا

دانش آموخته دکترای حرفه ای کسب و کار

بازیافت نظامند قراضه آهن

امیر صحرایی گفت : تا سال ۲۰۲۵ ارزش جهانی صنعت بازیافت به بیش از ۵۳۰ میلیارد دلار و سهم بازیافت فلزات در همین زمان  به بیش از ۷۶ میلیارد دلار خواهد رسید که نشان دهنده  سهم ۱۵٪ بازیافت فلزات از صنعت جهانی بازیافت است .که ارزش و اهمیت بالای  صنعت بازیافت فلزات را نشان میدهد.

وی با شاره به اینکه  بیش از ۸۰ درصد فراوری صورت گرفته در کشورما به صورت سنتی انجام میگیرد و لذا هزینه بالا و بهره وری پایین حاصل می شود که با توجه به ساختار سنتی کانال های توزیع و تامین  در این حوزه جای شگفتی نیست.

تامین قراضه آهن برای صنایع فولادی کشور

رییس هیات مدیره شرکت مبین فولاد آسیا تصریح کرد : نبود اتحادیه ها و متولیان  موثر و کار آمد . و همچنین نبود دانش آکادمیک در بسیاری از سایت های جمع اوری و فراوری  و حتی برخی  از واحد های مصرف کننده  تا جایی است که هیچ استاندارد یکسانی برای معرفی یا شرح کالای مورد مصرف و مورد معامله وجود ندارد و هر واحد تولید کننده یا مصرف کننده بر اساس سلیقه خود انواع درجه بندی را به کار می برند . درصورتی که اگر یک ساختار نظام مند وجود داشت براساس استاندار های جهانی یا دستکم داخلی ،عمل، و از ارزیابی های  سلیقه ای اجتناب می شد .ایجاد اتحادیه های تخصصی؛ تدوین قوانین و همچنین بکارگیری استاندارد ها در جهت جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کننده یا  عرضه کننده  ؛ راه اندازی بورس قراضه آهن  ؛ توسعه  سایت های فراوری و دپو  با تکنولوژی های به روز و حمایت از انها   میتواند به نظام مند شدن این حوزه کمک شایانی نماید .

فرصت ها و چالش های تامین قراضه آهن

این صاحب نظر صنعت قراضه آهن خاطر نشان کرد : ساختار به شدت سنتی در بخش تامین قراضه آهن  احتمالا موجب  مشکلات مالی و مالیاتی در آینده نزدیک و جزو بزرگترین چالش های این بخش خواهد شد ( به علت رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک و بالابودن گردش مالی در این حوزه).بخش بسیار بزرگی از تامین کنندگان خرد این صنعت که به اصطلاح کارگاه دار یا انبار دار نامیده می شوند هیچ گونه پرونده مالیاتی نداشته و طبیعتا امکان ارایه صورتحساب های رسمی را ندارند و ازدیگر سو شرکت های پیمانکاری هستند که عموما برای عرضه همان کالا(قراضه آهن) نیاز مند صورتحساب های رسمی به سازمان های مالیاتی می باشند؛ و این چالش بزرگ تا زمان ایجاد ساز وکار جدی برای ساماندهی تامین کنندگان خرد ادامه خواهد داشت . .مزیت رقابتی جدید در تامین قراضه آهن نصیب  شرکت ها و تامین کنندگانی خواهد بود که در راستای شفاف سازی ؛ تکالیف مالی و مالیاتی خود را انجام داده از دانش کافی بازرگانی و تخصصی بر خوردار باشند.

عرضه و تقاضا قراضه آهن

وی در پاسخ به این سوال که چرا مقدار عرضه قراضه آهن متناسب با تقاضای آن افزایش نیافته است و عدم توازن را در این بخش شاهد هستیم چنین گفت : رشد و توسعه واحد های ذوب و ریخته گری در سال های اخیر موجب افزایش تقاضا برای  مصرف قراضه شده و همچنین طبیعتا عرضه قراضه آهن متناسب با تقاضای آن رشد نداشته است .به عنوان مثال به واسطه تحریم ها و افزایش قیمت خودرو؛ بازیافت خودرو عملا سهم قابل توجهی درعرضه ضایعات ندارد و همچنین در بخش صنعت و ساختمان هم حجم قابل توجهی از قراضه آهن جذب کارگاه های تولید مقاطع غیر استاندارمی شوند که عملا ازبخش ذوبی حذف می شود.ساختار فنی و تکنولوژیکی  بیشتر واحد های مصرف کننده قراضه آهن دستکم اجازه استفاده از محصولات جایگزین نظیر آهن اسفنجی را با درصد قابل قبول نمی دهد.از طرف دیگر کم کیفیت بودن ومقرون به صرفه  نبودن قراضه های وارداتی کمکی به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا نمی کند.

ارزش آفرینی قراضه آهن در صنعت

صحرایی در خصوص  ارزش آفرینی که صنعت قراضه آهن می تواند برای صنایع فولادی کشور ایجاد کند،گفت : مصرف قراضه آهن برای تولید فولاد، در مقایسه با سایر محصولات جایگزین باعث کاهش مصرف انرژی شده و تولید کمتر گازهای گلخانه ای را در پی دارد.

رییس هیات مدیره شرکت مبین فولاد آسیا  بیان کرد : با توجه به حجم قابل توجه گردش مالی در این حوزه و همچنین ساختار دست نخورده سنتی آن؛ صنعت بازیافت قراضه آهن حتما نیاز مند تغییرات و سرمایه گذاری جهت به روز رسانی سخت افزاری و نرم افزای آن میباشد. اکنون توجیه پذیری اقتصادی در بیشتر واحد های تولیدی  با این شیوه فقط با یارانه های دولت در بخش انرژی و دستمزد مقدور است ؛ لذا با کوچکترین تغییر در سیاست های یارانه ای ؛بخش ذوب و ریخته گری از توجیه اقتصادی به طور کامل خارج شده و باعث تعطیلی واحد هایی که خودرا با تکنولوژی جهانی منطبق نکرده اند خواهد شد .

شهریور ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.