نمای کارخانه گسترش فولاد تبریز

در حوزه‌ی صنایع مرتبط با فلزات، کشور ما دارای انواع کارخانه‌ها و تاسیسات است که خدمات متنوعی را ارائه می‌دهند. در واقع، این کارخانجات فلزات مورد نیاز صنایع وابسته را پرداخت و فرآوری می‌کنند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها کارخانه گسترش فولاد تبریز است. در این مقاله به توضیحاتی پیرامون این شرکت بزرگ و عمده فعالیت‌های آن خواهیم پرداخت. این شرکت یکی از فعالان پیشگام در زمینه‌ی خرید و فروش ضایعات آهن است که با خواندن این مطلب متوجه این امر خواهید شد.

 

معرفی کارخانه گسترش فولاد تبریز

این شرکت چیزی فراتر از کارخانه بوده و می‌توان از آن به عنوان یک مجموعه‌ی تخصصی از مجتمع‌ها و کارخانجات بزرگ یاد کرد. هم اکنون بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و فعالیت‌های در حال احداث در کشورمان تحت نظر این شرکت برقرار است. چنانچه در گذشته نیز پروژه‌های بزرگی را به بهره برداری رسانده است.

از سال‌های آغازین فعالیت این شرکت گسترده، یعنی حدود سال 1381 تا به کنون، انواع و اقسام طرح‌های استراتژیک و تاثیر گذار را مدیریت نموده است. در سال‌های اخیر این شرکت با زیر مجموعه‌های آن که در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند، شناخته می‌شود.

کارخانه گسترش فولاد تبریز و تمامی شرکت‌های تحت پوشش آن، در برنامه‌ی چهارم توسعه در راستای سیاست‌های کلان دولت قرار گرفت. بنابراین با هدف توسعه‌ی واحدهای فولاد سازی و صنایع معدنی  وابسته در دستور کار قرار گرفت. از آن زمان تا به همین امروز رشد تصاعدی را در پیش گرفته و سیاست‌های داخلی در پیش گرفته شده بر موفقیت آن می‌افزاید. یکی از این موفقیت‌ها، اعتماد به نیروی انسانی و بکارگیری متخصصان کار آزموده و با مهارت است.

تولیدات کارخانه گسترش فولاد تبریز عمدتا انواع مختلفی از محصولات فولادی و آهنی هستند. البته اخیرا مدیریت شرکت گسترش فولاد تصمیم گرفت تا برای تحقق سریعتر توسعه‌ی صنعت و افزایش فرصت اشتغال در منطقه اقدام کند. این اقدام به صورت ساخت و واگذاری مجموعه‌ی کارخانجات برای ایجاد موقعیتی مناسب جهت شراکت عموم مردم انجام شد.

به شکلی که امروزه انواع شرکت‌ها و مجموعه‌های متعدد که در زمینه‌های مختلفی فعالیت دارند، زیر مجموعه‌ی این شرکت محسوب می‌شوند. از جمله‌ی این شرکت‌ها می‌توان کارخانجات گروه صنعتی درپاد تبریز، گروه کارخانجات یاقوت صنعت تبریز، مجتمع فولاد صائب تبریز و مانند آن را نام برد. دفتر اصلی این مجموعه هم اکنون در دو شهر تهران و تبریز برقرار است.

 

نمای بیرونی کارخانه گسترش فولاد تبریز

تصویر 1- نمای بیرونی قسمتی از کارخانجات گسترش فولاد تبریز

تولیدات کارخانه گسترش فولاد تبریز

لیستی مختصر از انواع تولیداتی را که در کل این مجموعه تولید و روانه‌ی بازار و صنایع وابسته می‌شوند، در زیر نام می‌بریم:

  • انواع شمش فولادی (مانند بیلت و بلوم)
  • انواع میلگرد (همچون نوع ساده، آجدار و کلاف)
  • اقسام فراورده‌های معدنی (مثل سنگ آهن، کانسنگ مس و طلا، سنگ آهک و سیلیس با خلوص بسیار بالا، هماتیت، مگنتیت، کنسانتره تیتان و زغال سنگ)
  • انواع مقاطع فولادی (مانند تیر آهن، نبشی و نودانی)
  • اقسام سازه‌های فلزی (فولادی، آهنی، گالوانیزه و…)
  • انواع لوله‌های فولادی و گالوانیزه (مورد استفاده در آب رسانی و گاز رسانی)
  • ورق‌های گالوانیزه
  • انواع قوطی‌های مربع و مستطیل مورد نیاز در صنایع و ساختمان سازی

 

 

زمینه‌های فعالیت کارخانه گسترش فولاد تبریز

 

بخش خودرو

این بخش در راستای افزایش مشارکت مردم و ارتقای سطح اشتغال‌زایی ایجاد شده است. تولیدات گسترده‌ی این قسمت، اقسام تریلرهای چادری، کفی، کانتین بر، یخچالی و انواع قطعات مورد استفاده در خودرو سازی است.

از شرکت‌های زیر مجموعه‌ی این قسمت ، شرکت بنیان دیزل و شرکت ماشین سازی یاقوت تبریز است.

 

نمای داخلی بخشی از کارخانه گسترش فولاد تبریز

تصویر 2- نمای داخلی بخشی از کارخانجات گسترش فولاد تبریز

بخش مهندسی

همانطور که در بالاتر اشاره شد، محصولات سازه‌ای مختلف که در کارخانه گسترش فولاد تبریز و کارخانجات وابسته تولید می‌شوند، برای بکارگرفته شدن در پروژه‌های عظیم کشوری نیاز مند مجموعه‌ی فنی مهندسی ویژه ای است. بنابراین این شرکت دست به احداث چنین مجموعه‌ای در قالب شرکت فنی مهندسی سترگ آذران زد.

در بخش مهندسی گسترش فولاد، متخصصان مجرب و کارآزموده، طرح‌های بزرگ محوله را مدیریت می‌کنند. چندین طرح موفقیت آمیز نیز در کارنامه‌ی فعالیت این شرکت به ثبت رسیده است.

 

بخش فولاد

همانطور که از نام این مجموعه بر می‌آید، فعالیت‌های در زمینه‌ی فولاد اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین مسئولیت این مجموعه خواهد بود. تخصص لازم موجود در این شرکت باعث شده سرمایه گذاری کلانی در این بخش انجام شود.

تولیدات این قسمت از مجموعه در حوزه‌ی ساخت اقسام لوله و پروفیل، انواع میلگرد ساده و آجدار، کلاف میلگرد، مقاطع نیمه سنگین و سنگین فولادی، تیرآهن بال پهن، سازه‌های مختلف فلزی سنگین و سبک، جرثقیل سقفی و مانند آن است. البته با در نظر گرفتن چشم انداز توسعه، واحدهای در حال احداث این مجموعه در آینده تولیدات گسترده‌تری نیز خواهند داشت.

بخش فرهنگی ورزشی و آموزشی

یک مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی در این قسمت از مجموعه، با هدف پرورش نیروی ماهر و با تجربه فعالیت می‌کند. در حقیقت با انجام فعالیت‌های جانبی مذکور، سطح مهارت و انرژی شاغلین این مجموعه افزایش یافته و سلامت آن‌ها نیز تامین می‌گردد.

در بخش فرهنگی ورزشی کارخانه گسترش فولاد تبریز ، باشگاه فرهنگی ورزشی به همین نام تاسیس و شروع به کار کرد. سرمایه گذاری‌های مورد نیاز و بهره گیری از مربیان و متخصصان مورد نیاز بر سرعت پیشرفت این مجموعه افزود. در حال حاضر، دو باشگاه زیر مجموعه‌ی این بخش، شامل مجتمع آموزشی، فرهنگی و پژوهشی دریک و باشگاه فرهنگی، ورزشی گسترش فولاد تبریز مشغول به کار است.

 

مجتمع ورزشی آموزشی کارخانه گسترش فولاد تبریز

تصویر 3- باشگاه ورزشی زیر مجموعه ی گسترش فولاد

بخش بازرگانی

قطعا مجموعه‌ی به این گستردگی به یک بخش بازرگانی برای مدیریت مباحث تجارتی نیاز خواهد داشت. بخش بازرگانی در این شرکت با هدف ایجاد یک سیستم یکپارچه در هماهنگی با مشتریان و ارائه خدمات مربوط به وجود آمد.  این قسمت با نام گروه بازرگانی شاهین تبریز معرفی و مشغول به کار شد.

به بیان بهتر انواع خدمات بازاریابی و فروش محصولات، ارائه ی خدمات  در رابطه با محصولات فولادی و فلزی مختلف در این مجموعه به این قسمت تعلق دارد.

 

بخش معدن

بدیهی است که برای تامین مواد مورد نیاز و سنگ‌ها و کانی‌های فلزی که برای بهره برداری مورد نیاز است، وجود یک بخش مرتبط بسیار هوشمندانه است. بنابراین سنگ آهن مورد نیاز برای بکارگیری در کارخانه گسترش فولاد تبریز از این قسمت تامین می‌شود. فعالیت‌های بخش معدن شامل امور اکتشاف منابع، استخراج سنگ، خردکردن، دانه بندی، پرعیار سازی مواد معدنی و سپس انتقال به تجهیزات فرآوری و پرداخت  می‌شود. این بخش برای شناسایی و استخراج معادن در استان آذربایجان شرقی، اذربایجان غربی، اردبیل و استان‌های همجوار فعالیت می‌کند.

از جمله واحدهای زیر مجموعه‌ی این قسمت می‌توان گروه صنعتی توانگران سهند، شرکت صنایع مس سهند آذران و شرکت تیتانیوم آذربایجان را نام برد.

 

بخش ساختمانی

یکی از زمینه‌های دیگری که با هدف گسترش این مجوعه ایجاد شد، بخش ساختمان سازی است. این قسمت از کارخانه گسترش فولاد تبریز، به ساخت مراکز اقامتی، تفریحی، خدماتی، تجاری و مانند آن در محدوده‌ی شمال و شمال غرب کشور می‌پردازد.

شرکت‌های زیر مجموعه‌ی بخش ساختمانی شامل شرکت توسعه کوک و شرکت سازه های فضایی روشن روش هستند. از جمله پروژه‌های انجام شده‌ی شرکت توسعه کوک، احداث بزرگترین مرکز اقامتی، تفریحی، ورزشی، فرهنگی، تجاری، خدماتی و اداری در شمال غرب کشورمان است.

 

 

بنابراین همانطور که در بالا گفتیم، مجموعه‌ی کارخانه گسترش فولاد تبریز از پیشگامان حوزه‌ی تولید فولاد و سایر محصولات فلزی است. یکی از مواد مورد استفاده برای تولید فولاد در کوره‌ها، ضایعات آهن است. پس این شرکت با خریداری ضایعات آهن از فروشندگان نیز، به فرآوری آن برای تولید فولاد می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *