از منظر تاریخی ، این می تواند جذاب باشد. اما در عین حال ، کشتی هایی که دیگر قابل استفاده نیستند ، نقش اقتصادی و زیست محیطی مهمی را ایفا می کنند که این به دلیل شناخت روزافزون ارزش ضایعات آهن  کشتی های بزرگ ، متوسط ​​و کوچک است.

در ایالت هایی مانند فلوریدا و میشیگان ، جایی که قایقرانی یک سرگرمی محبوب است، کشتی های از کار افتاده بسیاری از قطعات فلزی را فراهم می کنند که با استفاده از آنها می توان محصولات جدیدی را تولید کرد.

صنعت کشتی سازی اغلب سفارشات زیادی را برای ساخت کشتی های جدید دریافت می کند ، این بدان معنی است که سالانه هزاران کشتی قدیمی ، منسوخ می شوند. این کشتی ها را می توان به قطعات کوچکتر خرد کرد و بعنوان ضایعات آهن به فروش رساند. برای مثال ، در سال ۲۰۱۲ ، حدود ۶۱ میلیون تن ضایعات دریایی کشف و بازیافت شدند.

با توجه به نقش مهمی که ضایعات آهن  در کاهش هزینه های تولید و حفظ منابع طبیعی ما دارند ، صاحبان و تولید کنندگان کشتی باید متعهد به بازیافت کشتی های خود هنگام از کارافتادگی آنها شوند.

 

کشتی های قدیمی شامل چه مقدار ضایعات آهن می شوند ؟

 

بازیافت کشتی ها حتی از زمانی که کشتی ها از فلز ساخته نمی شدند هم رایج بوده است. کشتی های باشکوه چوبی که سرانجام از بین رفتند و چوب های اضافی آنها برای ساختن چیز دیگری استفاده یا به سازندگان خانه وکشتی فروشان فروخته می شد.

ظهور قایق های فلزی همه این ها را تغییر داد. در واقع كشتی سازان می توانستند کشتی های فلزی را از بین ببرند و قطعاتی مانند پوشش و پیچ های مسی ، مهره محور و تیغه سکان را به عنوان ضایعات آهن بفروشند.

به همین ترتیب ، برخی از اولین نمونه های بازیافت کشتی های فلزی به سال ۱۸۸۰ بر می گردد ، زمانی که برادران دنی از دامبارتونِ اسکاتلند شروع به استفاده از ضایعات دریایی برای کشتی سازی کردند. در اواخر قرن نوزدهم کشتی های انگلیسی توسط سایر کشورها بخاطر ضایعاتشان خریداری می شدند.

این موارد منجر به پیدایش  صنعت جدیدی شد که پس از جنگ های جهانی اول و دوم افزایش یافت: اوراق سازی کشتی. امری که ضایعات آهن صدها کشتی جنگی آسیب دیده یا منسوخ شده را به فروش می رساند.

اوراق سازی کشتی همچنان به رشد خود ادامه داد زیرا مشخص بود که کشتی های بلا استفاده به دلیل ساختار عظیم خود منبع ایده آلی برای قطعات و ضایعات آهن  هستند. کشتی های مدرن ۲۵ تا ۳۰ سال عمر دارند ، سپس اجزای فلزیشان دچار خوردگی می شود و از لحاظ اقتصادی دیگر قابل استفاده نیستند. اوراق کشتی این اجازه را می دهد تا قطعات با ارزش آنها از جمله فولادشان ، بازیافت شود.

برای نشان دادن سرعت رشد این صنعت ، تا سال ۲۰۱۲ ، شرکت های بازیافت کشتی در هند ، بنگلادش ، چین و پاکستان ۱۰۰۰۰۰ کارگر را استخدام کردند. قطعات کشتی های از کار افتاده از جمله ستون، میله ، لوله ها و صفحات، قابل استفاده مجدد برای کشتی های جدید هستند. این عمل به شکل چشمگیری با پایین آوردن هزینه های تولید به اقتصاد جهانی کمک می کند. از سال ۲۰۱۱ به طور جهانی ، هر سال حداقل هفت میلیون تن قراضه فلزی توسط صنعت بازیافت کشتی تولید می شود.

 

مزایای اوراق کشتی چیست؟

 

اوراق کشتی  هدف دیگری را دنبال می کند: کاهش فشار بر صنعت معادن فلز با کاهش نیاز به استخراج سنگ معدن خام. بازیافت به بازگرداندن فلز برای محصولات جدید کمک می کند و باعث کاهش مصرف انرژی در فرآیند تولید فولاد می شود.

مقدار زیادی از قطعات کشتی های از کار افتاده  قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند که مزایای زیست محیطی عظیمی را برای ما در پی دارد.

استفاده از ضایعات آهن برای تولید محصولات نهایی به جای استفاده از سنگ فلز ، به کاهش انتشار GHG نیز کمک می کند. این اثبات شده است که هنگام استفاده از ضایعات آهن به جای سنگ آهن ، مصرف انرژی ۷۰ درصد کاهش می یابد همچنین این کار به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند و صنعت اوراق کشتی را قادر می سازد تا به گاززدایی جو کمک کند.

همچنین بازیافت ضایعات آهنِ کشتی های بلااستفاده باعث کاهش آلودگی هوا و آب و کاهش مصرف آب می شود. به زبان ساده، تولید محصولات از ضایعات آهن  نسبت به سنگ فلز ، منابع کمتری را می طلبد.

در واقع مطالعات نشان می دهد که بازیافت ضایعات آهن منجر به موارد زیر می شود:

۸۶ درصد آلودگی هوای کمتر

۷۶ درصد آلودگی آب کمتر.

۴۰ درصد کاهش در مصرف آب.

واضح است که صنعت بازیافت کشتی برای محیط زیست بسیار مفید است و شغل هایی را ایجاد می کند که به رونق اقتصاد کمک می کند.

 

آیا قایق های تفریحی کوچکتر قابل بازیافت هستند؟

 

کشتی های کوچکتر نیز ضایعاتی را برای شرکتهای بازیافت ارائه می دهند. به تازگی و در اوایل دهه ۱۹۷۰ ، قایق بادبانی فلزی در آبهای آمریکای شمالی نادر بود ، اما پیشرفت های مربوط به بدنه ی قایق های فلزی و کاهش قیمت آلومینیوم باعث شده فلزمورد نظر برای تولید قایق های بادبانی بیشتر در دسترس باشد. قایق های بادبانی که با استیل و آلومینیوم ساخته شده اند امروزه بسیار مطرح هستند.

اگر در ایالتی مانند فلوریدا که قایقرانی لوکس یک سرگرمی محبوب است زندگی می کنید ،احتمالاً با از کار افتادگیِ قایق خود روبرو شده اید و حتی ممکن است قایقتان در اسکله مشغول خاک خوردن باشد .همچین مواقعی بازیافت قایق یک تجارت خوب قلمداد می شود.

خبر خوب این است که قایق شما می تواند از طریق یک مجموعه کشتی و خدمات بازیافت ضایعات بازیافت می شود. همچنین اطمینان از انجام این کار با رعایت صحیح قوانین و مقررات ایالتی مهم است ، به همین دلیل یک شرکت بازیافت برای تبدیل قایق شما به پول انتخاب مناسبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.