ضایعات آهنی چه سرنوشتی دارند؟ | قوانین اساسی ضایعات فلزات برای مبتدیان

ضایعات آهنی چه سرنوشتی دارند؟ | قوانین اساسی ضایعات فلزات برای مبتدیان

فکر می‌کنید چه قوانینی برای شروع کار با ضایعات از جمله ضایعات آهنی وجود دارد؟ برای رسیدن به جواب در این مقاله مفید و کاربردی با مبین فولاد آسیا همراه باشید. یا برای به دست آوردن قیمت روز ضایعات آهنی با ما ارتباط برقرار کنید.

ابتدا یک توضیح در مورد ضایعات آهن ارائه می‌دهیم تا افرادی که آشنایی کافی با آن ندارند هم بتوانند این قطعات را بهتر شناخته و درک این مطالب برایشان راحت‌تر باشد.

یک نکته‌ای که دائما در ارتباط با این قطعات هائز اهمیت است، قیمت هر کیلو ضایعات آهن میباشد. قیمت فروش ضایعات آهن نرخ ثابت و مشخصی نداشته و به صورت گسترده دائما در حال تغییر است. البته جای هیچ نگرانی نیست! زیرا  کافی است در سایت ما ثبت نام کنید تا به صورت لحظه‌ای از نرخ موجود با خبر شوید.


ضایعات چیست؟

ضایعات، آن دسته از وسایل و موادی هستند که پس از اتمام عمر مفیدشان دیگر قابل استفاده نبوده و به نوعی دور ریختنی محسوب می‌شوند. اینگونه می‌توان گفت که هر روز یک وسیله یا شی که از آهن یا دیگر فلزات ساخته شده است، با گذشت زمان فرسوده می‌شود. بدین مفهوم که توان و انقضای مصرف آن تمام شده و تبدیل به قراضه یا ضایعات می‌شود. بکارگیری ضایعات یا قراضه آهن در روند بازیافت برای محیط زیست بسیار کارامد و حتی ضروری است.

شاید از نظر شما ضایعات چیزهای پیش پا افتاده و بی ارزشی باشند، اما بهتر است بدانید این قطعات از نظر پولی ارزش خیلی زیادی دارند. مخصوصا اگر این ضایعات آهنی یا فلزی را در اختیار داشته باشیم، با بازیافت و یا خرید و فروش آن سود قابل توجهی بدست خواهیم آورد.

انواع مختلف فلزات

  • فلزات آهنی
  • فلزات غیر آهنی

فلزات آهنی همانطور که از نامشان مشخص است، از عنصر آهن به عنوان عنصر اصلی تولید شده اند. این فلزات به طور معمول در محصولاتی مانند ماشین آلات منسوخ، اجاق گاز، یخچال و موتورهای اتومبیل یافت می‌شوند. قطعات آهنی در نهایت پس از گذر از عمر مفیدشان، به ضایعات آهنی مبدل می‌گردند.

فلزات غیر آهنی به طور معمول شامل فلزاتی مانند مس، برنج، آلومینیوم، منیزیم و انواع آلیاژهای مختلف هستند.

در مقایسه‌ی این دو دسته‌ی کلی از نظر قیمت، به طور کلی فلزات غیر آهنی کمیاب‌تر و با ارزش‌تر از فلزات آهنی هستند.

چرا فلزات را بازیافت کنیم؟

همان طور که در بالا گفتیم، فلزات از نظر مالی ارزش زیادی دارند. همین دلیل باعث می‌شود که مردم برای جمع آوری آن اقدامات لازم را انجام داده و آنها را بازیافت کنند. سپس مجددا بدون اینکه خواص فلزی خود را از دست بدهند، مورد استفاده قرار داده و حتی به فروش برسانند. این مساله در رابطه با ضایعات آهنی برای سالها در کشور ما اجرا شده است.
در این مورد علاوه بر انگیزه مالی، یک ضرورت زیست محیطی نیز وجود دارد. بازیافت فلزات ما را قادر می‌سازد از محصولات جدید استفاده نکرده و با بازیافت، منابع طبیعی خود را حفظ کنیم. مهمتر از همه اینکه چنین بازیافتی موجب صرفه جویی در هزینه‌ها شده و به مشاغل تولیدی اجازه می‌دهد هزینه تولید خود را کاهش دهند.

بازیافت ضایعات آهنی + قیمت روز ضایعات آهن

جمع آوری، انبارکردن و دسته بندی ضایعات آهنی، مقدمه‌ی بازیافت این قطعات هستند.

 

فرایند بازیافت فلز

مراحل اصلی فرآیند بازیافت فلز به شرح زیر است:

1-جمع آوری فلز

فرآیند جمع آوری فلزات به دلیل ارزش بالای ضایعات نسبت به سایر مواد متفاوت است. به همین ترتیب، بیشتر از آنکه به محل دفن زباله فرستاده شود، بیشتر در حیاط قراضه فروخته می‎شود. بزرگترین منبع فلز آهن قراضه در ایالات متحده آمریکا، از وسایل نقلیه قراضه است. در کشور ما نیز منابع ضایعات آهنی از شیوه‌های متعددی به دست می‌آید.

2-مرتب سازی

مرتب سازی شامل جداسازی فلزات از جریان ضایعات فلز مخلوط یا جریان زباله چند ماده مخلوط است. در عملیات بازیافت خودکار، از آهنربا و سنسورها برای کمک به جداسازی مواد استفاده می‌شود.

3-پرداش

برای اجازه دادن به پردازش بیشتر، برخی قطعات فلزات را خرد می‌کنند. خرد کردن برای ترویج فرآیند ذوب انجام می‌شود، زیرا فلزات خرد شده کوچک دارای نسبت زیادی به حجم هستند.
در نتیجه، آنها می‌توانند با استفاده از انرژی نسبتاً کمتری ذوب شوند. به طور معمول، آلومینیوم به ورق‌های کوچک تبدیل می‌شود و فولاد به بلوک‌های فولادی تبدیل می‌شود.

4-ذوب شدن

ضایعات فلزی (از جمله ضایعات آهنی) در یک کوره‌ی بسیار بزرگ ذوب می‌شوند. هر فلز به کوره خاصی منتقل می‌شود که برای ذوب آن فلز خاص طراحی شده است. در این مرحله مقدار قابل توجهی انرژی استفاده می‌شود.
با این حال، همان‌طور که در بالا ذکر شد، انرژی لازم برای ذوب و بازیافت فلزات بسیار کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید فلزات با استفاده از مواد اولیه‌ی دیگر است. با توجه به اندازه کوره، میزان گرمای کوره و حجم فلز، ذوب می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

5-تصفیه

خالص سازی برای اطمینان از محصول نهایی با کیفیت بالا و عاری از آلاینده‌ها انجام می‌شود. یكی از متداول‌ترین روش‌های مورد استفاده برای تصفیه‌، الکترولیز است.

6-تحکیم

پس از تصفیه، فلزات ذوب شده توسط کمربند نقاله برای خنک کردن و استحکام فلزات انجام می‌شوند. در این مرحله، فلزات قراضه به شکل‌های خاصی مانند میله‌ها شکل می‌گیرد که به راحتی می‌توان برای تولید محصولات مختلف فلزی استفاده کرد.

7-حمل و نقل میل‌های فلزات

پس از سرد شدن و تثبیت فلزات، آنها آماده استفاده هستند. سپس آن‌ها به کارخانه‌های مختلف منتقل می‌شوند و در آن‌جا از آن‌ها به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات جدید استفاده می‌شود. هنگامی که محصولات ساخته شده از این میله‌های فلزی به پایان عمر مفید خود می‌رسند، روند بازیافت فلز دوباره چرخه می‌یابد. برای مثال از بازیافت ضایعات آهنی، قطعات آهن و فولاد می‌سازند و با اتمام طول عمر مفید این قطعات، مجددا آن‌ها را ذوب و بازیافت می‌کنند.

مراحل اساسی برای جمع آوری ضایعات آهن

 

از چه وسیله‌ی نقلیه برای جمع آوری ضایعات استفاده کنیم؟

جمع کننده‌های اولیه به یک کامیون وانت یا یک تریلر ابزار نیاز دارند‌، و همچنین تسمه‌ها یا توری‌های باری را برای تأمین امنیت بار به آن وصل می‌کنید.

استفاده از سطل‌ها یا ظروف جداگانه برای انواع مختلف فلزات می‌تواند به حداقل رساندن مواد اضافی بیانجامد. رمپ‌ها یا بالابرها نیز می‌توانند به از بین بردن برخی از تلاش‌های بدنی مورد نیاز برای جمع آوری فلزی همچون قطعات عظیم ضایعات آهنی کمک کنند.

چطور یک عملیات ایمن را برنامه ریزی کنیم؟

اطمینان حاصل کنید که از تجهیزات محافظ شخصی لازم برخوردار بوده و نحوه استفاده از آن و همچنین نحوه کار با ایمن ابزارها را درک کرده‌اید.

عینک ایمنی، دستکش، کفش ایمنی، جلیقه بازتابی و کیت کمک‌های اولیه عناصر اصلی جمع آوری ایمن هستند. محافظت شنوایی و ماسک جوشکاری نیز ممکن است لازم باشد. نسبت به حرکت ترافیک و تجهیزات، هوشیار باشید. همچنین به مواد بالقوه مضر که ممکن است در بین یا روی ضایعات آهنی و دیگر انواع قراضه موجود باشند نیز توجه داشته باشید. مانند بنزین در وسایل نقلیه قدیمی‌، مبرد در واحد تهویه مطبوع قدیمی یا مواد سمی موجود در ظروف.

از چه ابزار هایی برای جمع آوری ضایعات استفاده کنیم؟

از جمله آهنربا، که به شناسایی ضایعات آهنی کمک می‌کند. تجهیزات اضافی در این باره می‌تواند شامل چکش‌های مختلف، پیچ گوشتی، برش سیم، چاقوی جیب، مته، انبردست و میله‌های کج باشد.

تعیین کنید بهترین فرصت های شما برای پیدا کردن قراضه چه زمانی است؟

اگر مشاغلی را پیدا کردید که مرتباً ضایعات تولید می‌کنند، ممکن است مایل باشید مسیری بین خود و آن‌ها ایجاد کنید که شامل وانت دوره‌ای باشد. ممکن است ارزش این را داشته باشد که بخواهید سطل آشغالی را در یک محل کار تجاری قرار دهید تا ضایعات مد نظر شما جمع و تفکیک شود. روش‌های دیگر شامل تبلیغات محلی برای وانت ضایعات یا شرکت در فروش گاراژ، به عنوان مثال، برای جستجوی لامپ‌های برنجی قدیمی یا سایر موارد فلزی است.

 

هدف از نوشتن این مطلب آشنایی شما با روش کار ضایعات آهنی بود، امیدوارم که مطالب برایتان مفید واقع شده باشد. برای آشنایی با قیمت روز ضایعات آهن و شرایط خرید و فروش ضایعات آهنی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *