۵ کشور برتر صادرکننده ضایعات آلومینیوم در جهان

همه ما از ویژگی های بی شمار بازیافت آلومینیوم آگاه هستیم.برای بازیافت آلومینیوم حدودا به  ۹۵ درصد انرژی کمتری نسبت به تولید آلومینیوم اولیه نیاز هست.

همچنین از ضایعات آلومینیوم به عنوان  منبع مهمی از ماده خام اولیه برای تولید محصولات آلومینیومی جدید استفاده می شود.

ضایعات آلومینیوم هم به عنوان قراضه “جدید” و هم “قدیمی” درنظر گرفته میشود.

ضایعات آلومینیوم جدیداز محصولات ریخته گری و یا  از محصولات شکل گرفته در حال پردازش که در صنعت و یا برای مصارف خانگی  توسط سازندگان  تولید می شود به وجود می آید.ضایعات قدیمی شامل همه محصولاتی مانند  محصولات از کار افتاده یا محصولات دور ریخته شده

می شود.و سرباره یکی دیگر از منابع خام کم اهمیت از ضایعات آلومینیوم به شمار می آید.

بیشترین درصد بازیافت را می توان در بخش ساخت و ساز و حمل و نقل تا ۹۵ درصد مشاهده کرد، اما بخش بسته بندی نیز به دلیل افزایش استفاده از فویل و قوطی در حال رشد است.

بدیهی است که کشورهایی با مصرف بالاتر آلومینیوم کشورهایی هستند که بزرگترین تولید کننده قراضه نیز باشند.

همه کشورها ضایعات آلومینیوم خود را صادر نمی کنند.بلکه  بخش بزرگی از آن در داخل کشور برای ساخت آلومینیوم جدید بازیافت می شود.

از آنجایی که ضایعات بسته‌بندی و خودرو سریع‌تر بازیافت می‌شوند، کشورهای زیر با مصرف بیشتر آلومینیوم در این بخش‌ها همچنان بزرگترین صادرکنندگان قراضه می باشند.

۱٫ایالات متحده

۲٫آلمان

۳٫بریتانیا

۴٫فرانسه

۵٫عربستان سعودی

کشورهای برتر صادر کننده ضایعات آلومینیومایالات متحده

بیش از ۳۶ درصد از تامین فلز آلومینیوم ایالات متحده از فلزات بازیافتی است و این منطقه به دلیل سابقه طولانی در تولید و مصرف آلومینیوم، غنی ترین انبار بازیافت ضایعات در جهان است. علاوه بر ضایعات جمع آوری و بازیافت شده برای تولید آلومینیوم ثانویه برای مصارف داخلی، سالانه نزدیک به ۲ میلیون تن قراضه صادر می شود که یک سوم کل عرضه جهانی قراضه را تشکیل می دهد. بدون بازیافت ضایعات آلومینیوم ، ظرفیت صنعت آلومینیوم ایالات متحده به شدت کاهش می یابد زیرا این کشور در حال حاضر حدود ۷۵ درصد از کل ظرفیت اولیه را تعطیل کرده است.

آلمان

اروپا بیش از ۱۵ درصد از مصرف جهانی آلومینیوم را به خود اختصاص داده است و بازار عمده آلومینیوم اروپا کشور آلمان می باشد که بزرگترین خودروسازان جهان را در خود جای داده است. آلمان ۲۵ درصد از کل مصرف آلومینیوم در اروپا را به خود اختصاص داده است و توسعه صنعت جهانی آلومینیوم به طور قابل توجهی به این بازار بستگی دارد. صنعت خودروسازی آلمان از پتانسیل رشد بالایی برخوردار است، زیرا این کشور خودروهایی را در سراسر جهان صادر می کند تا مصرف فزاینده وسایل نقلیه خودرویی را تامین کند. تولیدکنندگان و پردازشگرهای آلومینیوم آلمان حدود ۵۶۰۰۰۰ تن آلومینیوم تولید می کنند. این شامل حدود ۲۶۰۰۰۰ تن آلومینیوم اولیه و ۳۰۰۰۰۰ تن آلومینیوم بازیافتی است.

کارخانه‌های نورد آلومینیوم بیشترین سهم را از تولید محصولات ‌آلومینیومی به خود اختصاص می‌دهند و بزرگترین مشتریان محصولات آلومینیوم نورد، صنعت خودرو همراه با بسته‌بندی و کاربردهای صنعتی هستند. مجموع این بخش ها تقریباً سه چهارم کل تقاضای محصولات نورد را تشکیل می دهند. صنعت خودرو مقدار زیادی ضایعات آلومینیوم تولید می کند. به غیر از بازیافت ضایعات آلومینیوم از ضایعات در داخل، این کشور سالانه حدود ۱ میلیون تن قراضه نیز صادر می کند.

بریتانیا

از سال ۲۰۰۲، اتحادیه اروپا هرساله به عنوان یک صادرکننده عمده مستمر ضایعات آلومینیوم  بوده است. از طرف دیگر، سطوح بالای صادرات قراضه، توسعه صنعت بازیافت و اقتصاد مدور در اروپا را به خطر می اندازد. بیش از ۸۰ درصد از این قراضه تولید شده در اتحادیه اروپا به آسیا می رود که ۳۷ درصد آن به چین و ۲۸ درصد به هند می رود.

ضایعات آلومینیوم تولید شده در انگلستان بیشتر از نیاز صنعت ریخته گری انگلستان است. بنابراین پالایشگاه های ثانویه بازارهای صادراتی را برای محصولات خود توسعه داده اند. همچنین صادرات ضایعات آلومینیوم به ویژه به چین قابل توجه است. ذوب مجدد معمولاً با شرکت های آلومینیومی یکپارچه و جهانی متصل می شود و بیشتر تولید اسلب نورد و شمش اکستروژن در زنجیره تامین خودشان استفاده می شود. بریتانیا سالانه حدود ۵۱۴۷۶۲ تن قراضه صادر می کند. تولید سالانه فلز اولیه در انگلستان تقریباً ۲۰۰۰۰۰ تن است و بیش از دو برابر این مقدار از بازیافت ضایعات آلومینیوم به دست می آید و ضایعات اضافی برای بازیافت به کشورهای دیگر صادر می شود.

فرانسه

فرانسه یکی از بازارهای مهم در صنعت آلومینیوم اروپا است که سالانه ۲٫۴ درصد رشد داشته است. مصرف آلومینیوم این کشور توسط بسته بندی، ساختمان و بخش خودرو هدایت می شود. میانگین خودروهای اروپایی در حال حاضر بیش از ۱۳۰ کیلوگرم آلومینیوم (حدود ۱۰ درصد وزن) دارد و این میزان در حال افزایش است که میزان تولید ضایعات آلومینیومی پایان عمر از بخش خودرو را نیز افزایش می‌دهد. به همین ترتیب بسته بندی و بخش ساختمان و ساخت و ساز مقدار قابل توجهی ضایعات تولید می کند. فرانسه سالانه حدود ۴۰۰۰۰۰ تن ضایعات آلومینیوم صادر می کند.

اخیراً صادرات ضایعات آلومینیوم در فرانسه کاهش یافته است. بسیاری از فروشندگان قراضه در فرانسه بیش از سطح موجودی کافی را گزارش کرده اند. افزایش تلاش برای بازیافت داخلی می تواند برای کشورهای اروپایی از جمله فرانسه مفیدتر باشد.

عربستان سعودی

خاورمیانه و شورای همکاری خلیج فارس یکی از سریع ترین بازارهای آلومینیوم در حال رشد در جهان است. بازار بازیافت آلومینیوم عمدتاً صادرات محور است زیرا صنعت پایین دستی هنوز به عنوان یک تامین کننده اصلی قراضه در منطقه توسعه پیدا نکرده است. خاورمیانه دارای نرخ اسمی ۲۰ درصد بازیافت آلومینیوم از جمله ذوب مجدد کارخانه ذوب، تولید قراضه و ذوب است. مانع اصلی در بازار ضایعات آلومینیوم خاورمیانه که منجر به نرخ پایین بازیافت می شود، عدم توسعه صنایع پایین دستی است.

طبق برآوردها ، کل ضایعات آلومینیوم تولید شده در خاورمیانه حدود ۵۰۰۰۰۰ تن تخمین زده می شود که حدود ۳۶۰۰۰۰ تن آن به مقاصد بازارهای بین المللی صادر می شود.

قطب اصلی بازیافت ضایعات فلزات در عربستان سعودی و پس از آن امارات متحده عربی در خاورمیانه قرار دارد. بیشتر ضایعات آلومینیوم تولید شده در عربستان سعودی از مصرف کنندگان، صنایع و سایت های تخریب در سراسر این کشور است. این کشور حدود ۲۱۰۰۰۰ تن ضایعات آلومینیوم را به کشورهایی مانند هند، پاکستان، کره جنوبی، برزیل و ایالات متحده آمریکا صادر می کند. با توسعه کارخانه های ذوب جدید و توسعه، فرصت های ذوب مجدد ثانویه بیشتری در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ایجاد خواهد شد و تا آن زمان عربستان سعودی صادرکننده خالص ضایعات آلومینیوم باقی خواهد ماند.

جمع بندی

بر اساس گزارشی از متال بولتن، جریان قراضه سال به سال کند شده است، به طوری که ارقام تجارت خالص برای اکثر کشورها در سال ۲۰۱۵ حجم کمتری نسبت به سال ۲۰۱۴ نشان می دهد. صنعت قراضه و این کمتر نتیجه عدم تمایل فروشندگان به تخلیه مواد با قیمت های پایین تر امسال است، و بیشتر ناشی از تردید خریداران برای خرید است.

بر اساس گزارش دفتر بازیافت بین‌الملل  اکثر بازارهای فلزات غیرآهنی از جمله مس، آلومینیوم، و روی به سطح اشباع رسیده‌اند، عمدتاً به دلیل قیمت‌های بالا در پایان سال ۲۰۱۶٫ با این حال، با تغییر وضعیت بازار در سال ۲۰۱۷، انتظار می رود بازار حرکت کند. با این حال، با تأکید بیشتر بر اقتصاد مدور، انتظار می‌رود که صادرات ضایعات آلومینیوم پایین بماند و بازیابی ضایعات داخلی در کشورهای اروپایی بیشتر تشویق شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.