در گذشته ضایعات آهن و سایر ضایعات فلزات ، مواد کم ارزشی بودند که از استهلاک مواد با ارزش به وجود می آمدند و مجددا برای ساخت مواد با ارزش به کار می رفتند. با افزایش نرخ جمعیت ، پیشرفت های تکنولوژی ، رقابت های تجاری ، افزایش نرخ انرژی ، تورم و توسعه این تعریف دچار تغییر شد.

امروزه از قراضه آهن به عنوان کالایی با ارزش که گاهاً تا 90درصد ارزش کالای نوی خود را دارا می باشد یاد می شود. اهمیت تجارت ضایعات آهن به قدری زیاد شد که آن را به صنعتی تخصصی و بسیار پویا بدل کرد. از این رو ضایعات آهن به تجارتی ارزشمند و دارای اهمیت در صنایع فولاد کشور و همچنین کارخانجات ذوب فولاد تبدیل شده است.

رشد صنعت ضایعات آهن

امروزه بنگاه های اقتصادی فعال در حوزه صنعت ضایعات فلزی رشد قابل توجهی کردند و دانش را در کنار تکنولوژی به عنوان یک اصل جدایی ناپذیر پذیرفتند.

در گذشته در صنعت قراضه آهن ، نیاز چندانی به دانش آکادمیک ، آموزش و تکنولوژی دیده نمی شد .اما امروزه شاهد شکوفایی و تحول تیم های اجرایی این حوزه هستیم. از آنجایی که سهم و ارزش تجاری حوزه ضایعات به ویژه ضایعات آهن در صنعت فولاد بسیار قابل توجه است.می توان اهمیت تجارت ضایعات آهن را دریافت .

شرکت مبین فولاد آسیا، متخصص درصنعت ضایعات با بهره گیری از کارشناسان حرفه ای به منظور گسترش شبکه تامین و توزیع خود با رویکرد ذینفع سازی علاقه مند به توسعه ارتباط خود با شما می باشد .

 

همین لحظه با ما تماس بگیرید. همکاران ما در چت آنلاین منتظر شما هستند .

   

  ضایعات آهن چیست؟

  به ضايعات فولادی و چدنی كم كربن غیرقابل مصرف، که بازیافت پذیر باشند آهن قراضه می گویند، قراضه آهن اغلب ضایعات نامیده می شود و همچنین به عنوان طلای صنعت فولاد نیز شناخته میشود. از قراضه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع تأمین فلزات در صنایع مختلف استفاده میشود.

  ضایعات آهن و فولاد که به عنوان «ضایعات فلزات آهنی» نیز شناخته می‌ شود، یک ماده قابل بازیافت است که در طول تولید محصولات آهن و فولاد و ساخت مواد آهنی باقی می‌ ماند یا در پایان عمر محصولات آهنی تولید می‌ شود.

  ضایعات آهنی معمولاً در طول فولادسازی بازیافت می شوند. در میان انواع ضایعات آهنی، قراضه فولاد بیشترین درصد را تشکیل می دهد. ضایعات فلزات آهنی ماده اولیه برای تولید فولاد مایع در کوره قوس الکتریکی و کوره القایی است.

  بازیافت قراضه فولاد، ضرورت استخراج سنگ‌آهن را کاهش داده و نیز انتشار دی‌اکسیدکربن را به میزان چشمگیری محدود کرده است همچنین تاثیر قابل‌ توجهی بر کاهش مصرف انرژی، آب و نیز آلودگی هوا دارد. قراضه فولاد به پشتوانه همین کارآمدی‌ها در جهان به‌عنوان ماده اولیه مورد نیاز در فرآیند تولید محصولات جدید فولادی شناخته شده.

  ضایعات آهن از چندین منبع مختلف به دست می آید و از این رو با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن متفاوت است. کیفیت قراضه تا حد زیادی بر اقتصاد فرآیند فولادسازی تأثیر می گذارد. سن یک محموله قراضه می تواند از یک روز تا بیش از 100 سال متغیر باشد.

  خواص ضایعات آهن بستگی به این دارد که ضایعات از کجا آمده و چه زمانی فولاد تولید شده است. درجات مختلف فولاد برای کاربرد های مختلف تولید می شود. بنابراین ضروری است که قراضه به طور کلی بر اساس ترکیب و اندازه یا درجه مناسب برای ذوب در فرآیند بازیافت جدا شود تا حداکثر سود اقتصادی را به همراه داشته باشد و تا حد امکان مؤثر باشد.

  با بالا رفتن هزینه تامین انرژی کارخانه جات ذوب و ریخته گری ،عدم امکان استفاده از سایر محصولات جایگزین در برخی واحدها ،افزایش مصرف ضایعات آهن به واسطه افزایش تولید فولاد در سالهای اخیر باعث افزایش تقاضا برای ضایعات آهنی شده است .

  از دیگر سوی مقدار عرضه ضایعات آهنی متناسب با تقاضای آن ، افزایش نیافته است که همین امر عدم توازن در عرضه و تقاضا را در پی دارد.بیشتر بودن سهم تقاضا نبست به عرضه فارغ از امکان پیشرفت دانش و تکنولوژی ، روز به روز بر ارزش و اهمیت این کالا ی استراتژیک می افزاید. نرخ ضایعات آهن معمولا نشات گرفته از تقاضاست.

  پارامتر های متفاوتی مانند مقدار تقاضای موثر بر محصول نهایی ،افزایش یا کاهش نرخ محصول نهایی ،افزایش و یا کاهش کالاهای جایگزین ویا مادر مثل سنگ آهن ،گندله آهن اسفنجی می تواند بر نرخ ضایعات آهنی اثر گذار باشد.

  شرکت مبین فولاد آسیا سعی داشته با توجه به رسالت ارزش هایش و بر اساس سهم اثر گذار خود در این صنعت تعادل بین عرضه و تقاضا ،حفظ منافع ذینفعان خود را جزء اولویت های مهمش قرار دهد.

  ضایعات آهن 1

  انواع قراضه و نحوه درجه بندی قراضه

  قراضه‌ها از اهمیت فراوانی برخوردارند زیرا دوباره وارد چرخه تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین نحوه درجه‌بندی انواع قراضه و سطح کیفیت متفاوت آن در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درجه‌بندی انواع قراضه را خلوص آهن موجود در آن مشخص می‌کند.

  نحوه درجه بندی ضایعات آهن (قراضه) توسط کارخانجات فولاد تعیین میشود و روش معمول درجه بندی به شرح زیر می باشد که همیشه هم از سوی کارخانجات فولاد رعایت نمی گردد.

  انواع قراضه

  معمولا اکثر افراد تصوری یکسان از قراضه آهن دارند. رایج ترین برداشتی که بسیاری از مردم در مورد قراضه آهن دارند، مربوط به آهن آلات ضایعاتی است که بعد از تخریب ساختمان های قدیمی به دست می آید. ولی با این حال، باید گفت که قراضه ،محدود به آهن آلات قدیمی که از ساختمان و به طور کلی آهن آلات کهنه نمی باشد. بلکه علاوه بر این، قراضه آهن دارای انواع مختلفی است، که بر اساس درجه های آن تقسیم بندی می شود. قراضه ها انواع مختلفی دارند که در صنعت با تعاریف مختلفی از آنها نام برده می شود. از این رو ، قراضه آهن به درجه بندی های مختلفی تقسیم می شود.

  ضایعات آهنی درجه سوپر ویژه

  درجه سوپر ویژه

  قراضه های درجه سوپر ویژه که می توان گفت در تقسیم بندی انواع قراضه ها در جایگاه بالاتری قرار دارند و بیشتر مورد توجه هستند، این قراضه ها شامل قراضه هایی مانند آهن آلات ساختمانی مانند تیر آهن، خرده میل گرد، گوش ورق ضخیم، نبشی، ناودانی و غیره می شوند. قراضه های درجه سوپر ویژه ارزش بیشتری در مقایسه با قراضه های دیگر دارند و از اهمیت زیادی برخوردار می باشند.

  ضایعات آهنی درجه ویژه

  درجه ویژه

  یکی از انواع تقسیم بندی ها قراضه ها به درجه ویژه می باشد. منظور از قراضه درجه ویژه، ، ورق روغنی و سیاه و فاقد زنگ زدگی، قالب بتن، سر تیر آهن، تکه نبشی، تکه ناودانی، انواع میلگرد و انواع تسمه های آهنی ضخیم، قالب های بتنی با کسر، رینگ اتومبیل، موتور یخچال اوراق شده به همراه افت ، پرس میلگرد، لوله سیاه ضخیم، کناره ورق های ضخیم و غیره می باشد.

  ضایعات آهنی درجه 1

  درجه یک

  نوعی دیگر از قراضه های آهن وجود دارند که قراضه های درجه یک نامیده می شوند. قراضه هایی مانند میلگرد کلافی، قوطی و پروفیل ، سر و ته آبگرمکن، انواع لوازم موتوری سبک و سنگین، شاسی اتومبیل،انوع ورق های روغنی و سیاه رنگ دار ، انواع چرخ‌دنده، ریل ، چرخ و محور قطار ،سروته شوفاژ بدون رسوب و غیره از این دست می باشند.
  در قراضه های درجه یک حداقل میزان آهن 97 درصد می باشد و سه درجه باقی را فسفر و گوگرد هر یک 0/5 درصد، مس، کرم و نیکل هر یک 0/02 درصد، مولیبدن 0/1 درصد، عناصر مس، نیکل، مولیبدن، کرم در مجموع 0/35 و سرب و روی و قلع هر یک0/03 درصد تشکیل می دهند

  ضایعات آهنی درجه 2

  درجه دو

  اهمیت قراضه های درجه دو بعد از قراضه های درجه یک قرار دارد، این قراضه های در مقایسه با قراضه های درجه یک، به میزان 3 در صد کمتر آهن دارند. یعنی حداقل میزان آهن در این قراضه ها 94 درصد می باشد. که شش درصد باقی را سایر عناصر و فلزات تشکیل می دهد. به قراضه هایی مانند ضایعات درب و پنجره آهنی مستعمل ، تنه دو چرخه و موتور سیکلت، انواع توری، میلگرد کلاف شده ،آبگرمکن بدون رسوب برش خورده، لوله گالوانیزه ، انواع لوله سبک ، سیم جوش، تسمه‌های کلاف شده، ، ورق‌های گالوانیزه، اتصالات گالوانیزه، سیم بسته‌بندی بدون زنگ‌زدگی ،همگی ازجمله قراضه‌های درجه‌ دو محسوب می‌شوند.

  ضایعات آهنی درجه 3

  درجه سه

  قراضه های درجه سه، بخش دیگری از قراضه های آهن می باشند، که در مقایسه با انواع قراضه های دیگر مشخص می شود. حداقل میزان آهن در این قراضه ها 92 درصد می باشد، که نسبت به قراضه های درجه یک و دو کمتر است. 8درصد عناصر باقی مانده را سایر عناصر مانند فسفر، مس، نیکل، سرب، روی و غیره تشکیل می دهد. ورق گالوانیزه مستعمل و رنگ خورده، حلب بهداشتی فله، منبع اگزوز ماشین و شلنگ‌های فشارقوی سوخته ازجمله قراضه درجه سه به شمار می‌روند.

  ضایعات آهنی درجه آلیاژی

  درجه آلیاژی

  منظور از قراضه های آلیاژی ضایعات آهنی  هستند که دارای درصد بیشتری از  عناصر  کروم، منگنز، نیکل ،روی و غیره می باشد، که به این قراضه ها، قراضه های آلیاژی می گویند. قراضه هایی مانند، میل لنگ، چرخ دنده؛ کمک فنر برش خورده ، سیم بکسل خرد شده ، تسمه فنر و غیره از جمله قراضه های آلیاژی می باشند.

  ضایعات روغنی و ضایعات گالوانیزه

  ضایعات روغنی و ضایعات گالوانیزه

  ضایعات روغنی و ضایعات گالوانیزه از دیگر قراضه ها می باشند. معمولا در صنایع تولید قطعات خودرو و ماشین سازی و… قراضه های آهن روغنی یافت  می شود و قراضه هایی مانند دکل های برق ، لوله آب و غیره از جمله قراضه های ضایعات گالوانیزه می باشند که معمولا با لایه ای از روی پوشانده شده اند .

  ضایعات حلب

  ضایعات حلب

  ضایعات حلب به دو دسته ، حلب فله و حلب پرسی تقسیم بندی می شوند،که  شامل ورق های بهداشتی وغیر بهداشتی هستند.  قوطی کنسروها و انواع گالون ها و ظروف حلبی استفاده شده در مصارف خوراکی جزء ورق های بهداشتی هستند .ورق های غیر بهداشتی شامل انواع ورق های صنعتی استفاده شده در خودرو و  اجزای  آن مثل انواع فیلتر های خودرو و فیلترهای صنعتی ، باک خودرو ،ورق های استفاده شده در نمای ساختمان مانند لوازم خانگی و دکوراسیون ، بدنه کولر و…

   

  انواع ضایعات آهن

  ضایعات آهن و فولاد اساسا به 3 نوع کلی تقسیم می شوند:

  1. ضایعات داخلی تولید شده در طول تولید آهن و فولاد و محصولات آنها در داخل یک کارخانه فولاد یکپارچه
  2. قراضه جدید، سریع یا ضایعات صنعتی که در طی فرآوری محصولات آهن و فولاد تولید می شود، مانند شکل گیری قطعات خودرو، ماشینکاری قطعات ابزار و تجهیزات، ساخت و تولید سازه ها و تجهیزات ساخته شده از آهن و فولاد و غیره
  3. منسوخ، قدیمی؛ یا قراضه پایان چرخه عمر که عمدتاً از ضایعات تولید شده از ظروف آهن و فولاد، قوطی‌ها، خودرو، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی و غیره تشکیل شده است.

  شکل اول:قراضه تولید شده داخلی

  قراضه تولید شده در طول فرآیند تولید به ندرت منطقه تولید کارخانه را ترک می کند. در عوض به کوره فولاد سازی برگردانده شده و دوباره ذوب می شود. این قراضه دارای خواص فیزیکی و شیمیایی شناخته شده است. پیشرفت های تکنولوژیکی تولید این نوع قراضه را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

  شکل دوم:ضایعات آهن جدید

  ضایعات جدید، ضایعات سریع یا صنعتی از واحد های تولیدی، به دست می آیند که در ساخت و تولید محصولات مختلف از مواد فولادی فعالیت دارند. ضایعات زمانی تولید می شود که فولاد برش، مهر زنی، کشیدن، اکسترود یا ماشین کاری شود. این نوع ضایعات عموماً برای ذوب مجدد به سرعت به کارخانه های فولاد منتقل می شود. عرضه قراضه جدید تابعی از فعالیت صنعتی است.

  وقتی فعالیت زیاد باشد، مقدار بیشتری قراضه جدید تولید می شود. ترکیب شیمیایی و خصوصیات فیزیکی قراضه جدید به خوبی شناخته شده است و اصولاً قراضه جدید قبل از ذوب شدن مجدد نیازی به فرآیند پیش تصفیه ندارد، اگرچه ممکن است برش به اندازه لازم باشد. این ضایعات به طور معمول تمیز است، به این معنی که با مواد دیگر مخلوط نمی شود.

  شکل سوم:ضایعات آهن منسوخ

  ضایعات منسوخ، قدیمی یا ضایعاتی که چرخه عمر آن به پایان رسیده ، فولادی است که وقتی محصولات فولادی (مانند خودروها، لوازم خانگی، ماشین آلات، ساختمان‌ ها، پل‌ ها، کشتی‌ ها، قوطی‌ ها، مواد راه آهن، واگن‌ های راه‌آهن و واگن‌ ها و غیره) دور ریخته می‌ شوند و عمر مفید خود را داشته اند.

  از آنجایی که این قراضه پس از یک چرخه استفاده، به صورت جداگانه یا مخلوط جمع آوری می شود، اغلب بسته به منشاء آن و فرآیند جمع آوری مورد استفاده، تا حدی آلوده می شود. از آنجایی که قراضه منسوخ ماده ای است که سال ها مورد استفاده قرار می گیرد، ترکیب شیمیایی و ویژگی های فیزیکی معمولاً به خوبی شناخته شده نیست. همچنین اغلب با سایر مواد زباله مخلوط می شود.

  به این دلایل، بازیافت ضایعات قدیمی آسان نیست. قبل از استفاده نیاز به تمیز کردن، مرتب سازی، حذف پوشش ها و آماده سازی دیگر مانند فشار دادن، خرد کردن، برش دادن، خرد کردن و غیره دارد. ضایعات منسوخ می تواند حاوی منبع تشعشع با خطرات زیست محیطی و بهداشتی باشد. این منابع رادیواکتیو با شدت کم می توانند به ضایعات زباله های دفع شده توسط آزمایشگاه های تحقیقاتی، سنج های علمی، صنایع و بیمارستان ها و غیره نفوذ کنند.

  روش دیگر طبقه بندی ضایعات آهن

  روش دیگر طبقه بندی منابع قراضه بر اساس محصولاتی است که آهن و فولاد قبل از تبدیل شدن به ضایعات ، در آنها استفاده شده است. منابع اصلی ضایعات آهن و فولاد از این نظر وسایل نقلیه حمل و نقل (مانند اتومبیل، ریل، کشتی و هواپیما)، محصولات آهن و فولاد برای ساخت و ساز، ماشین آلات و تجهیزات مکانیکی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی و بسته بندی هستند.

  قیمت ضایعات آهن

  در مبین فولاد آسیا شما میتوانید ضایعات را با قیمت مناسب خریداری کنید. دراصل یک خرید با کیفیت و هوشمندانه ای را با ما تجربه خواهید کرد!علاوه بر آن، امروزه قیمت ضایعات آهن در هر ثانیه متغیر است . بنابراین، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده در تماس باشید تا کارشناسان ما در کمترین زمان پاسخگوی شما باشند و از آخرین قیمت ها شما را باخبر کنند.

  شماره تماس: 021663133434

  این نکته را نیز در نظر بگیرید که قیمت این نوع ضایعات، پس از تحویل آن مشخص میشود. یعنی کارشناسان مجرب ابتدا ناخالصی ها و نوع آهن را مشخص نموده و سپس قیمت نهایی و  فاکتور آن را ثبت میکنند.

   

  خرید ضایعات آهن در تهران

  برای خرید ضایعات آهن، هر کارخانه با توجه به نیاز خود از آهن، آن را درجه بندی کرده و سپس بر اساس تعاریف، آن را ثیت میکند. پس از این کار، بارگیری ضایعات آهن در تهران صورت میگیرد، اما تا اینجای کار هزینه نهایی مشخص نیست، چه بسا که باید توسط کارشناسان کارخانه مورد بررسی قرار گیرد و از ناخالصی ها و درجه آن مطمئن شوند و سپس میزان ناخالصی را از مبلغ توافقی کسر کند تا قیمت نهایی برآورد شود. پس از بررسی ها مکرر بین مبین فولاد آسیا و خریدار، مبلغ توسط خریدار پرداخت میشود.

  همچنین، این اطمینان را به شما میدهیم که حتی پس از خرید، شرکت مبین فولاد همواره با شما همراه خواهد بود و در هرگونه نقص، شما را یاری خواهد کرد!

  فروش ضایعات آهن

  فروش ضایعات به روش های مختلفی در سرتاسر دنیا صورت میگیرد. یکی از روش های مبین فولاد آسیا برای فروش، ضایعات را به خریداران به نمایش میگذارد و پس از بررسی های متعدد، قرارداد بین شرکت و خریدار صورت میگیرد و مراحل بارگیری از اول تا آخر توسط خریدار انجام می گیرد.

   

  آخرین رسانه ها

  2019/10/22

  ذوب ضایعات فولادی در کوره های قوس الکتریکی

  کوره قوس الکتریکی یکی از روش ها برای تولید فولاد استفاده از کوره قوس الکتریکی میباشد که در سایز های متفاوتی هستند ، بزرگترین کوره برای []
  2019/09/06

  فرآوری ضایعات به روش کاتینگ

  2019/09/02

  بریکت گرم آهن اسفنجی

  تولید بریکت گرم آهن اسفنجی