انواع ضایعات آهن

در مطالب پیشین از سایت مبین فولاد آسیا به معرفی ضایعات آهن ، درجه بندی قراضه آهن و انواع ضایعات آهن صحبت کردیم.در این مطلب انواع ضایعات آهن را به صورت دقیق تر معرفی می کنیم و خصوصیات هر کدام را بیان می کنیم.در مطلب معرفی ضایعات آهن  سه دسته کلی انواع ضایعات فلزی را معرفی کردیم.که این دسته ها عبارتند از:

 1. شکل اول:قراضه تولید شده داخلی
 2. شکل دوم:ضایعات آهن جدید
 3. شکل سوم:ضایعات آهن منسوخ

انواع ضایعات آهن چگونه به دست می آیند؟

انواع ضایعات آهن از چندین منبع مختلف به دست می آیند و از این رو با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آنها دسته بندی متفاوتی دارند.  کیفیت قراضه تا حد زیادی بر اقتصاد فرآیند فولاد سازی تأثیر می گذارد. سن یک محموله قراضه می تواند از یک روز تا بیش از 100 سال متغیر باشد.

خواص ضایعات فلزی بستگی به این دارد که ضایعات از کجا آمده و چه زمانی فولاد تولید شده است. درجات مختلف فولاد برای کاربرد های مختلف تولید می شود. بنابراین ضروری است که قراضه به طور کلی بر اساس ترکیب و اندازه یا درجه مناسب برای ذوب در فرآیند بازیافت جدا شود تا حداکثر سود اقتصادی را به همراه داشته باشد و تا حد امکان مؤثر باشد.

انواع ضایعات آهن کدامند؟

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع ضایعات آهن و فولاد اساساً از سه نوع است یعنی :

(1) ضایعات داخلی تولید شده در طی تولید آهن و فولاد و محصولات آنها در داخل یک کارخانه فولاد یکپارچه

(2) قراضه جدید، سریع یا ضایعات صنعتی که در طی فرآوری محصولات آهن و فولاد تولید می شود، مانند تشکیل قطعات خودرو، ماشینکاری قطعات ابزار و تجهیزات، ساخت و تولید سازه ها و تجهیزات ساخته شده از آهن و فولاد و غیره

(3) منسوخ، قدیمی. یا قراضه پایان چرخه عمر که عمدتاً از ضایعات تولید شده از ظروف آهن و فولاد، قوطی‌ها، خودرو، لوازم خانگی و مصالح ساختمانی و غیره تشکیل شده است.

ضایعات تولید شده داخلی

ضایعات تولید شده داخلی در کارخانه آهن و فولاد، قراضه تولید شده در طول فرآیند تولید به ندرت منطقه تولید کارخانه را ترک می کند. در عوض به کوره فولادسازی برگردانده شده و دوباره ذوب می شود. این قراضه دارای خواص فیزیکی و شیمیایی شناخته شده است. پیشرفت های تکنولوژیکی تولید این نوع قراضه را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

ضایعات جدید

ضایعات جدید، ضایعات سریع یا صنعتی از واحدهای تولیدی تولید می شود که در ساخت و تولید محصولات مختلف از مواد فولادی فعالیت دارند. ضایعات زمانی تولید می شود که فولاد برش، مهر زنی، کشیدن، اکسترود یا ماشین کاری شود. این نوع ضایعات عموماً برای ذوب مجدد به سرعت به کارخانه های فولاد منتقل می شود.

ضایعات منسوخ

فولادی است که وقتی محصولات فولادی (مانند خودروها، لوازم خانگی، ماشین آلات، ساختمان ها، پل ها، کشتی ها، قوطی ها، مواد ریل راه آهن، واگن های راه آهن و واگن ها و غیره) دور ریخته می شود.از آنجایی که این قراضه پس از یک چرخه استفاده، به طور جداگانه یا مخلوط جمع آوری می شود، اغلب بسته به منشاء آن و فرآیند جمع آوری مورد استفاده، تا حدی آلوده می شود.

انواع ضایعات آهن کدامند؟

استاندارد های دسته بندی انواع ضایعات آهن

مشخصات و طبقه بندی استاندارد برای انواع ضایعات آهنی در همه سطوح مانند (i) بین المللی، (ii) اروپایی، (iii) موسسه صنعت بازیافت ضایعات (ISRI)، (iii) استانداردهای ملی، و همچنین (iv) بین فردی وجود دارد. واضح است که به دلیل بازاریابی و تجارت، استاندارد ها و مشخصاتی نه تنها برای تعیین قیمت، بلکه به عنوان مرجع طبقه بندی و کنترل کیفیت مورد نیاز است.

در بسیاری از موارد بر اساس نیاز تولید، ضایعات آهن و فولاد طبق مشخصات دوجانبه توافق شده بین استفاده کنندگان ضایعات و پردازشگر ضایعات فرآوری می شود. ضایعات فلزات آهنی معامله شده اساساً بر اساس چندین ویژگی طبقه‌ بندی می‌ شوند که مهم‌ترین آنها (1) ترکیب شیمیایی، (2) سطح عناصر ناخالصی، (3) اندازه و شکل فیزیکی، و (4) همگنی، یعنی تغییر در مشخصات داده شده، طبقه‌ بندی می‌ شوند.

شرایط عمومی که برای انوع ضایعات آهن کربنی غیر آلیاژی به عنوان ماده اولیه برای کارخانه ذوب فولاد قابل اعمال است معمولاً در چهار دسته طبقه بندی می شوند.

دسته اول انواع ضایعات آهن از ملاحظات محیط زیست، بهداشت و ایمنی است. تحت این دسته، تمام انواع قراضه باید از ظروف تحت فشار، بسته یا نا کافی باز با منشاء مختلف که می توانند باعث انفجار شوند، حذف شوند. ظروف باید به اندازه کافی باز در نظر گرفته شوند، جایی که دهانه آن قابل مشاهده نباشد یا در یک جهت کمتر از 10 سانتی متر باشد.

نوع اول مواد خطرناک، قابل اشتعال یا انفجار، سلاح گرم (کل یا جزئی)، مهمات، خاک یا آلاینده ها که می تواند حاوی یا انتشار مواد خطرناک برای سلامتی انسان یا محیط زیست یا برای فرآیند تولید فولاد باشد و نوع سوم ضایعات فلزات آهنی باید در محدوده محدودیت دسترسی و با رعایت دقیق تجهیزات تشخیص مناسب رادیو اکتیویته برای شناسایی بررسی شود. مواد رادیو اکتیویته بیش از سطح محیط رادیواکتیویته و مواد رادیواکتیو در ظروف مهر و موم شده حتی اگر هیچ رادیواکتیویته خارجی قابل توجهی به دلیل محافظ یا به دلیل موقعیت منبع مهر و موم شده قابل تشخیص نباشد.

دسته دوم انوع ضایعات آهن از ملاحظات استریل یا نظافت است. بر اساس این دسته، تمام دسته های ضایعات باید عاری از همه چیز به جز مقادیر ناچیز سایر فلزات غیر آهنی و مواد غیرفلزی، خاک، عایق، اکسید آهن بیش از حد به هر شکل باشند، به استثنای مقادیر اسمی زنگ سطحی ناشی از خارج.

ذخیره سازی ضایعات آماده شده در شرایط جوی معمولی. تمام گریدهای ضایعات باید عاری از همه مواد غیرفلزی قابل احتراق به جز مقادیر ناچیز باشد، از جمله، لاستیک، پلاستیک، پارچه، چوب، روغن، روان کننده ها و سایر مواد شیمیایی یا آلی.

انواع ضایعات آهن باید عاری از قطعات بزرگتر (به اندازه آجر) که رسانای الکتریسیته نیستند مانند لاستیک، لوله های پر شده با سیمان، چوب یا بتن باشد. علاوه بر این، ضایعات باید عاری از ضایعات یا محصولات جانبی ناشی از ذوب فولاد، حرارت دادن، تهویه سطح (از جمله روسری)، آسیاب کردن، اره کردن، جوشکاری و عملیات برش مشعل مانند سرباره، مقیاس آسیاب، گرد و غبار خانه کیسه، آسیاب باشد. گرد و غبار و لجن.

دسته سوم انواع ضایعات آهن از باقیمانده ها و سایر عناصر فلزی است. این باقیمانده ها و سایر عناصر فلزی عبارتند از مس (Cu)، قلع (Sn)، سرب (Pb)، کروم (Cr)، نیکل (Ni) و مولیبدن (Mo).

انواع ضایعات آهن باید عاری از مس فلزی قابل مشاهده باشند که به معنای عاری از موتورهای الکتریکی زخمی مس، ورق‌ ها و مواد روکش‌ شده مس، پوسته‌ های یاتاقان، سیم‌ پیچ و هسته‌ های رادیاتور است. ضایعات باید عاری از هر مقدار به جز مقادیر ناچیزی سیم، سیم و لوله کابل عایق شده و سایر اقلام مسی، برنجی مخلوط، چسبیده یا پوشش دهنده ضایعات آهنی باشد.

علاوه بر این، انواع ضایعات آهن باید عاری از مواد با محتوای مس محلول بالا مانند میلگردها و میلگردهای تجاری که باید در گریدهای باقیمانده بالا گروه بندی شوند.تمام ضایعات باید عاری از قلع به هر شکلی مانند قوطی های قلع، مواد با پوشش قلع و غیره و همچنین عناصر برنزی مانند حلقه ها، پوسته های یاتاقان و غیره باشند.

دسته چهارم انواع ضایعات آهن شامل مخلوطی از درجات مختلف قراضه است.به طور خلاصه، طبق شرایط عمومی، ضایعات فلزات آهنی باید از انواع سیلندر های گاز (فشار یا کم فشار)، کپسول های فریون، محورهای محرک خودرو/کامیون، کمک فنرها، پایه ها، مبدل های گشتاور، جعبه دنده ها، غلتک های نوار نقاله، حذف شوند.

سیلندر های گاز فشرده، کپسول های آتش نشانی، سیلندر های هیدرولیک، مهمات، مخازن کمپرسور هوا، مخازن سوخت و هر ظرف مهر و موم شده یا بسته دیگر. سایر مواد غیر قابل قبول در انواع ضایعات آهن عبارتند از:

 1. بدون آزبست (معمولاً در کفش های ترمز، عایق لوله و غیره)
 2. بدون لاستیک یا قطعات بند از هر نوع
 3. بدون روغن جریان آزاد چه روی سطح یا در ظرف
 4. بدون واحد های حاوی بی فنیل پلی کلره
 5. بدون هیچ نوع باتری
 6. بدون اقلام حاوی فریون یا هر نوع مبرد
 7. بدون ضایعات خطرناک
 8. بدون ترانسفورماتور
 9. بدون مواد قابل اشتعال
 10. بدون مایعات از هر نوع
 11. بدون مواد خارجی مانند چوب، عایق، بتن، خاک، پلاستیک و غیره
 12. بدون موتور الکتریکی
 13. بدون ضایعات حاوی جیوه، از جمله جیوه ضایعات خرد شده خودروهای آلوده
 14. بدون لوله شکستگی یا مهمات از هر نوع

اصطلاح عاری از فولاد آلیاژی به این معنی است که هر عنصر آلیاژی موجود در فولاد باقیمانده است و برای ساخت فولاد آلیاژی به آن اضافه نشده است. ضایعات فلزات آهنی بدون آلیاژ در نظر گرفته می شود که عناصر آلیاژی باقیمانده از درصد معینی مانند Ni – 0.45٪، Mo – 0.10٪، کروم – 0.20٪، و منگنز (منگنز) – 1.65٪ تجاوز کنند. باقیمانده های ترکیبی غیر از منگنز نباید در مجموع از 0.60 درصد تجاوز کند.

نحوه تعریف انواع ضایعات آهن در زیر آورده شده است. این تعاریف مطابق دستورالعمل ISRI هستند.

نحوه تعریف انواع ضایعات آهن

نحوه تعریف انواع ضایعات آهن

فولا ذوب سنگین شماره 1

فولاد ذوب سنگین شماره 1 : شامل ضایعات آهن و/یا فولاد فرفورژه با ضخامت 6 میلی متر و بیشتر است. قطعات تکی بیش از 1500 میلی‌متر در 700 میلی‌متر (اندازه جعبه شارژ) به‌گونه‌ای تهیه نشده‌اند که شارژ فشرده را تضمین کند که دو زیر مجموعه دارد:

 1. فولاد ذوب سنگین با ابعاد 900 میلی متر در 450 میلی متر : این شامل انواع ضایعات آهن فرفورژه و/یا فولاد با ضخامت 6 میلی متر و بالاتر است. قطعات تکی بیش از 900 میلی‌متر در 450 میلی‌متر (اندازه جعبه شارژ) به‌گونه‌ای تهیه شده‌اند که شارژ فشرده را تضمین کند.
 2. فولاد ذوب سنگین به ابعاد 1500 میلی متر در 450 میلی متر : شامل انواع ضایعات آهن و/یا فولاد فرفورژه با ضخامت 6 میلی متر و بالاتر است. قطعات تکی بیش از 1500 میلی‌متر در 450 میلی‌متر (اندازه جعبه شارژ) به‌گونه‌ای آماده نشده‌اند که شارژ فشرده را تضمین کند.

فولا ذوب سنگین شماره 2

فولاد ذوب سنگین شماره 2 : شامل انواع ضایعات آهن و فولاد فرفورژه، سیاه و گالوانیزه، ضخامت 3 میلی متر و بالاتر، اندازه جعبه شارژ است که شامل موادی است که برای فولاد ذوب سنگین شماره 1 مناسب نیست. به گونه ای تهیه شده است که شارژ فشرده را تضمین کند که سه زسر مجموعه دارد:

 1. فولاد ذوب سنگین شماره 2 در سایز 900 میلی متر در 450 میلی متر : شامل ضایعات آهن و فولاد فرفورژه سیاه و گالوانیزه حداکثر اندازه 900 میلی متر در 450 میلی متر می باشد. این می تواند شامل تمام قراضه های خودرو باشد که به درستی آماده شده اند.
 2. فولاد ذوب سنگین شماره 2 900 میلی متر در 450 میلی متر : شامل انواع ضایعات آهن و فولاد فرفورژه، سیاه و گالوانیزه، حداکثر اندازه 900 میلی متر در 450 میلی متر است. این می تواند شامل ضایعات خودرو باشد که به درستی آماده شده است. با این حال، باید عاری از ورق آهن یا مواد نازک گیج باشد.
 3. فولاد ذوب سنگین شماره 2 به اندازه 1500 میلی متر در 450 میلی متر: شامل انواع ضایعات آهن و فولاد فرفورژه، سیاه و گالوانیزه، حداکثر اندازه 150 میلی متر در 450 میلی متر است. این می تواند شامل ضایعات خودرو باشد که به درستی آماده شده است. با این حال، باید عاری از ورق آهن یا مواد نازک گیج باشد.

بوشینگ

بوشینگ شماره 1 : ضایعات فولادی تمیز، حداکثر اندازه 600 میلی متر در 1500 میلی متر را تشکیل می دهد و می تواند شامل بوشینگ کارخانه جدید باشد (به عنوان مثال، برش های ورق، مهر و موم و غیره). نمی تواند شامل بدنه خودروی قدیمی و انبار گلگیر باشد. این باید عاری از ورق فلزی پوشش داده شده، آهکی، میناکاری شیشه ای و ورق الکتریکی حاوی بیش از 0.5٪ Si (سیلیکون) باشد.

ورق سیاه

قیچی ورق سیاه جدید : این ضایعات برای شارژ مستقیم در نظر گرفته شده است و حداکثر اندازه آن 2400 میلی متر در 450 میلی متر است. عاری از بدنه خودرو و استوک گلگیر قدیمی، روکش فلزی، آستردار، لعابی شیشه ای و ورق الکتریکی حاوی بیش از 0.5 % Si است. برای دراز کشیدن به طور معقول روی ماشین حمل و نقل لازم است که به دو بسته تقسیم می شود:

بسته‌ های شماره 1 : ضایعات ورق فولادی سیاه جدید، بریده‌ها یا ضایعات اسکلت، فشرده یا دستی، به اندازه جعبه شارژ و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر مکعب (t/cum) است. دسته های دستی برای جابجایی با آهنربا محکم بسته شده اند. می‌تواند شامل توپ‌های استنلی (چکش) یا دسته‌های زخم سنبه یا قرقره‌های اسکلت باشد که محکم محکم شده باشند. این می تواند شامل مواد شیمیایی باشد. نمی تواند شامل بدنه خودرو یا استوک گلگیر قدیمی باشد. عاری از پوشش فلزی، آهکی، میناکاری شیشه ای و ورق الکتریکی حاوی بالای 0.5 درصد Si است.

بسته‌ های شماره 2 : ضایعات ورق فولادی سیاه و گالوانیزه قدیمی را تشکیل می‌دهد که به صورت هیدرولیکی به اندازه جعبه شارژ فشرده شده و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر است. این نمی تواند شامل قلع یا مواد پوشش داده شده با سرب یا مواد لعابی زجاجیه باشد.

ضایعات خرد شده

ضایعات خرد شده : شامل انواع ضایعات آهن و فولاد همگن، جدا شده به صورت مغناطیسی، منشاء خودرو، فولاد شماره 1 و شماره 2 آماده نشده، ضایعات مختلف عدل بندی و ورق است. چگالی متوسط این قراضه خرد شده 0.8 تن در متر است.

ضایعات خرد شده نوع دو: شامل انواع ضایعات آهن و فولاد همگن است که به صورت مغناطیسی جدا شده اند، منشأ آن از اتومبیل، فولاد شماره 1 و شماره 2 آماده نشده، ضایعات مختلف عدل بندی و ورق. چگالی متوسط این قراضه خرد شده 1.12 تن در متر است.

بریده های خرد شده

شامل قطعات یا ورق های فولادی 1000 سری C (کربن) خرد شده است. مواد مورد نیاز است که دارای چگالی متوسط 0.95 تن بر متر باشد.

بسته‌ های قوطی فولادی

قوطی‌ های فولادی را تشکیل می‌ دهد که به اندازه جعبه شارژ فشرده شده و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر است. قوطی ها را می توان بدون برداشتن برچسب های کاغذی، اما عاری از سایر مواد غیرفلزی عدل بندی کرد. این می تواند شامل حداکثر 2.5 لیتر ظروف قلع پوش شده باشد.

بسته های شماره 3 : از ورق فولادی قدیمی تشکیل شده است که به اندازه جعبه شارژ فشرده شده و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر است. این می تواند شامل تمام ضایعات آهنی پوشش داده شده باشد که برای گنجاندن در بسته های شماره 2 مناسب نیستند.

بسته‌ های زباله سوز

شامل ضایعات قوطی قلع است که به اندازه جعبه شارژ فشرده شده و وزن آن کمتر از 1.2 تن بر متر نیست. از طریق یک زباله سوز شناخته شده پردازش می شود.

بسته‌ های صفحه Terne

شامل ضایعات ورق، بریده‌ ها یا ضایعات اسکلت جدید، فشرده یا دستی، به اندازه جعبه شارژ و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر است. دسته های دستی برای جابجایی با آهنربا محکم بسته شده اند. این می تواند شامل توپ های استنلی (چکش) یا دسته های زخم سنبه یا قرقره های اسکلت باشد که محکم محکم شده اند.

فولاد ها

فولاد شماره 1 بسته بندی شده : شامل انواع ضایعات آهن و/یا فولاد فرفورژه با ضخامت 3 میلی متر و بالاتر است که به اندازه جعبه شارژ فشرده شده و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر است. این باید عاری از تمام مواد روکش فلزی باشد.

فولاد شماره 2 بسته بندی شده – شامل انواع ضایعات آهن یا فولاد فرفورژه، سیاه یا گالوانیزه، با ضخامت 3 میلی متر و بالاتر، فشرده به اندازه جعبه شارژ و وزن آن کمتر از 1.2 تن در متر مربع است. بدنه خودرو و استوک گلگیر، سوخته یا دستی، حداکثر می تواند 60 درصد باشد. این درصد بر اساس آرایش بدنه خودرو، شاسی، محورهای محرک و سپرها است. این باید عاری از تمام مواد پوشش داده شده باشد، به جز مواردی که در خودروها یافت می شود.

تراشکاری ماشین آلات

از فولاد تمیز یا تراشکاری آهن فرفورژه، عاری از سوراخ‌ های آهنی، فلزات غیرآهنی در حالت آزاد، مقیاس یا روغن زیاد تشکیل می‌ شود. نمی تواند شامل مواد زنگ زده یا خورده شده باشد.

تراشکاری ماشین آلات و سوراخ های آهنی: مانند تراشکاری ماشین آلات است اما شامل سوراخ های آهنی است.

تراشکاری بیل زنی : تراشکاری، سوراخکاری یا برش های پیچی از فولاد کوتاه یا آهن فرفورژه را تشکیل می دهد. این می‌تواند شامل هر گونه موادی باشد، خواه ناشی از خرد کردن، شن‌کشی یا سایر فرآیند ها باشد. این باید عاری از مواد فنری، بوته ای، درهم یا مات، توده، سوراخ های آهنی، فلزات غیر آهنی در حالت آزاد، آسیاب یا روغن زیاد باشد.

تراشکاری فولادی بریکت شده : تراشکاری باید مطابق با آنالیز و چگالی باشد تا مشخصات کاربر را برآورده کند.

تراش بیل‌زنی و سوراخ‌های آهنی : مانند بیل‌زنی تراش‌کاری است، اما شامل سوراخ‌های آهنی نیز می‌شود.

سوراخ‌ های آهنی : مته‌ها و سوراخ‌های چدنی تمیز یا چکش‌خوار را تشکیل می‌دهد. باید عاری از تراشکاری فولادی، رسوب، توده یا روغن زیاد باشد.

دال های خودکار نوع 1 – شامل دال های خودرو تمیز است که به اندازه 900 میلی متر در 450 میلی متر و کمتر بریده شده است.

دال های خودکار نوع 2 – شامل دال های خودرو تمیز است که به اندازه های 600 میلی متر در 450 میلی متر و کمتر بریده شده اند.

سوراخ‌های آهنی بریکت‌شده – سوراخ‌ها باید مطابق با آنالیز و چگالی باشند تا مشخصات کاربر را برآورده کنند.

مقیاس آسیاب – رنگ تیره، از آبی تا سیاه، اکسید آهن فرو مغناطیسی را تشکیل می دهد که در هنگام گرم کردن و کار روی سطح محصولات فولادی تشکیل می شود.

جمع بندی انواع ضایعات آهن

در این مطلب تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا مهم ترین انواع ضایعات آهن را معرفی کنیم اما هنوز انواع دیگری از ضایعات فلزی هستند که در این مقاله نام برده نشده اند.ما در مبین فولاد آسیا شما را همراهی می کنیم تا انواع ضایعات آهن را بشناسید و برای خرید و فروش ضایعات فلزی به شما کمک خواهید کرد.

استاندارد های دسته بندی انواع ضایعات آهن

منبع: ispatguru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *